Co musisz wiedzieć o darmowym prowadzeniu konta w banku?

2014-01-27 17:00:00

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w obliczu szeregu opłat za dodatkowe usługi, sprzedawane w pakiecie z ROR-em, darmowe prowadzenie konta w banku jest rzeczywiście możliwe.

Banki często reklamują swoje konta osobiste (a nawet firmowe) jako bezpłatne. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? To zależy od tego, jak spojrzymy na koszty usług dodatkowych, jakie dostępne są z poziomu ROR-u.

Prym wśród konkurencji pod względem braku kosztów za obsługę rachunków osobistych wiedzie Alior Sync. Bank nie tylko zniósł opłatę za prowadzenie kont, wydanie i obsługę kart do niego wydanych, a także wykonywanie przelewów przez bankowość elektroniczną.

Prowadzenie konta osobistego to złożona usługa. Po pierwsze, wiązać może się z tym opłata za obsługę konta. Po drugie, konta bankowego nie można sobie obecnie wyobrazić bez karty płatniczej. Z kartą związane są dwa rodzaje potencjalnych opłat: za jej wydanie oraz za jej comiesięczne użytkowanie. Większość banków rezygnuje z opłaty za wydanie karty, pozostawiając jednak konieczność regulowania przez klientów należności z tytułu opłaty miesięcznej za udostępnienie karty do ich użytku. Bankiem, który nie pobiera żadnej z tych dwóch wymienionych opłat jest między innymi ING Bank Śląski (Konto Direct). Jedynym warunkiem jest wykonanie kartą transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 złotych w ciągu miesiąca. W przeciwnym razie karta debetowa do ROR kosztować będzie 7 zł miesięcznie.

Posiadanie konta bankowego wiąże się też z wykonywaniem przelewów i wypłat gotówki z bankomatów. Podczas gdy coraz częściej banki oferują klientom możliwość realizowania przelewów przez Internet za 0 zł, to wypłacanie pieniędzy z bankomatów innych banków bądź prywatnych operatorów często wiąże się z tym, że za tę usługę trzeba dodatkowo płacić. Należy na koniec wspomnieć też o przelewach wykonywanych w oddziale banku. W tym przypadku banki bardzo często pobierają opłaty rzędu nawet 5 zł.

Podsumowując, darmowe konta osobiste istnieją, ale zanim zdecydujemy się na jedno z proponowanych nam przez banki, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę wchodzi w skład opłat pobieranych za prowadzenia konta i udostępnianie w ramach niego dodatkowych usług. Wyżej opisane czynniki na pewno pomogą każdemu w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam