Niepełnoletni też mogą mieć darmowe konto w banku

2014-01-27 16:00:00

To, że osoby dorosłe mogą mieć darmowe konto w banku, nie jest czymś zaskakującym. Powstaje jednak pytanie, czy również niepełnoletni mogą cieszyć się z posiadania bezpłatnego rachunku osobistego.

Zazwyczaj usługi bankowe zarezerwowane są dla osób pełnoletnich - jednym z nielicznych wyjątków są jednak konta bankowe. Rodzice coraz częściej decydują się na zakładanie swoim pociechom ROR-ów, choć osoby poniżej 18 roku życia będą mogły korzystać z nich pod pewnymi warunkami, związanymi z koniecznością nadzoru ich opiekunów nad poczynaniami finansowymi dzieci.

Darmowe konta dla nieletnich udostępniają między innymi Alior Sync oraz mBank. Oferta obu instytucji dotyczy młodzieży od 13 roku życia. W przypadku Alior Sync osoba posiadająca minimum 13 lat może założyć darmowe konto osobiste w tym banku korespondencyjnie, a umowa o ROR może zostać podpisana (także przez opiekunów prawnych osoby małoletniej) po dostarczeniu jej do zainteresowanych przez kuriera. Alior Sync nie pobiera opłat za prowadzenie konta, kartę debetową ani wykonywane samodzielnie przelewy.

mBank dla osób mających co najmniej 13 lat przygotował ofertę izzyKonta. Tak jak w przypadku konta poprzednio opisanego mBank również nie pobiera żadnych opłat związanych z prowadzeniem rachunku osobistego, kartą debetową czy przelewami. ROR również można założyć przez Internet - wszystkie dokumenty konieczne do podpisania trafią do osoby wnioskującej o otwarcie rachunku i jego opiekunów prawnych kurierem.

Darmowe konta w banku dla niepełnoletnich stają się coraz powszechniejsze między innymi ze względu na ułatwienie młodzieży sposobu płatności za zakupy internetowe. Dzięki temu nie tylko można przyspieszyć czas, w jakim przesyłka zostanie dostarczona do adresata, ale także w wygodniejszy sposób kontrolować swoje wydatki - historia wszystkich transakcji dokonywanych on-line (i nie tylko) będzie przecież stale dostępna do wglądu z poziomu bankowości elektronicznej.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam