Jak założyć konto w banku za darmo?

2014-02-14 19:49:00

Wiele banków kusi klientów wizją darmowego konta osobistego. Mnóstwo konsumentów patrzy na to przychylnie. Nie zawsze jednak to, co nazywa się „darmowym kontem”, jest takie w rzeczywistości. Jak więc założyć konto w banku za darmo?

Po pierwsze, w tej chwili konto bankowe możemy założyć na trzy sposoby: przez telefon, przez Internet oraz w oddziale banku. Jeśli liczymy na to, że uda nam się założyć bank konto, które byłoby całkowicie darmo, to najlepiej wybrać tę drugą opcję. Przede wszystkim jednak, jeśli chcemy mieć bezpłatny ROR, to najpierw musimy przejrzeć oferty rynkowe. Na polskim rynku usług bankowych wciąż jest bardzo wiele kont, które są reklamowane jako darmowe, a w rzeczywistości ich posiadanie wiąże się z koniecznością uiszczania opłat (np. za użytkowanie karty do konta).

Taki rekonesans informacyjny najlepiej przeprowadzić przy użyciu internetowych porównywarek usług bankowych. To proste narzędzie bardzo ułatwia nam przeszukiwanie ofert. W tej chwili konto za darmo oferują chociażby takie banki, jak mBank, Alior Sync oraz Getin Online. W przypadku tego pierwszego darmowym kontem jest eKonto. mBank nie nalicza żadnych opłat za jego prowadzenie, za krajowe przelewy elektroniczne, ani za wypłaty z bankomatów. Jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia, jeśli zależy nam na tym, aby w ciągu miesiąca w ogóle nie płacić za wydaną do konta kartę debetową jest wykonanie nią transakcji bezgotówkowych miesięcznie na kwotę co najmniej 100 złotych.

Oferta Alior Sync i jego konta osobistego prezentuje się jeszcze lepiej, jednak wiąże się to bezpośrednio z faktem, że Alior Sync jest bankiem stricte internetowym. Jeśli wybierzemy konto osobiste w tym banku, to możemy być pewni, że w całej rozciągłości będziemy mieć bank konto za darmo. Alior Sync nie nalicza nawet opłat za kartę debetową. Co więcej, ma dla nas darmowe wypłaty za granicą oraz darmowe przelewy natychmiastowe.

W przypadku Getin Online kontem, które jest najbliższe naszego ideału jest konto Swobodne. Bank poprowadzi je bezpłatnie, do tego zaoferuje darmowe przelewy elektroniczne krajowe oraz darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jeśli chodzi o kartę płatniczą, to jest ona darmowa bez względu na to, czy wykonujemy nią transakcje bezgotówkowe, czy też nie.

Propozycji darmowych kont osobistych na polskim rynku finansowym jest sporo. Ich założenie nie jest wcale trudne, ponieważ wystarczy tylko dostęp do Internetu. Możemy je otworzyć online szybko i sprawnie wcale, nie wychodząc z domu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam