Jak działa token?

2014-02-05 12:00:00

Wykonywanie przelewów przez Internet jest w obecnych czasach czymś zupełnie powszechnym. Coraz więcej osób w ten sposób przeprowadza transakcje, ponieważ jest to bardzo wygodne. Przelewy online autoryzować można między innymi za pomocą tokenu. Czy wiesz, na jakiej zasadzie on działa?

Token to rodzaj urządzenia elektronicznego, którego zadaniem jest kryptografia, czyli szyfrowanie haseł oraz informacji. Szyfrowanie to zaś najczęściej stosowana metoda bezpieczeństwa w systemach bankowych na całym świecie. Formy, jakie przybiera token do przelewów, mogą być bardzo różne. Czasem przypomina on mały poręczny breloczek, innym razem może mieć on postać niewielkiego kalkulatora. Każde z urządzeń działa na podobnej zasadzie.

Sprawdź też: Jak płacić bezpiecznie w Internecie?

Tokeny służą do zabezpieczenia pieniędzy konsumentów, którzy mają w zwyczaju częste zlecanie przelewów drogą internetową. W jaki sposób to działa w praktyce? Osoby, które zamierzają nabyć token, powinny czym prędzej się tego dowiedzieć. Otóż, kiedy wykonujemy przelew z naszego konta internetowego, w panelu administracyjnym wybieramy odpowiedni formularz, a w jego poszczególne pola wpisujemy kwotę oraz tytuł i odbiorcę przelewu. Wydawać by się mogło, że wystarczy nacisnąć tylko przycisk potwierdzający operację i już transakcja zostanie wykonana. By jednak wyeliminować ryzyko wykonania podobnej transakcji przez osobę do tego nieuprawnioną, banki stosują autoryzację przelewu, jakiej dokonywać można właśnie dzięki tokenowi. W tym celu przez urządzenie generowany jest sześciocyfrowy kod, o którego wpisanie w odpowiednią rubrykę zostaniemy poproszeni przez bank. Jest to konieczne, aby transakcja mogła zostać wykonana.

Tokeny generują poszczególne hasła z dużą dokładnością czasową. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zgromadzonych na koncie osobistym dzięki temu wzrasta. Chcąc uruchomić token, musimy mieć dodatkowo specjalny kod PIN, który blokuje dostęp do niego niepożądanym osobom.

Sprawdź też: Karty kodów, token, SMS - jak najlepiej zatwierdzać przelewy?

Należy również wspomnieć o tym, że niektóre banki wybierają SMS-ową drogę przesyłania haseł do potwierdzania przelewów. Działa to w ten sposób, że sześciocyfrowy kod wygenerowany przez nasz token zostaje przesłany wiadomością tekstową na numer naszego telefonu komórkowego. Następnie wystarczy tylko przepisać cyfry do odpowiedniego okienka, jakie pojawi się na stronie bankowości elektroniczne, a przelew może zostanie wykonany. Trzeba przy tym zaznaczyć, że kody generowane przez tokeny są niepowtarzalne, więc nie ma obaw, by doszło do sytuacji, w której ktoś przechwyci już użyte hasła i ponownie je spożytkuje, gdyż mogą być użyte tylko raz.

Marzena Kazbieruk