Wybieramy konto internetowe

2014-01-27 23:00:00

Przy wyborze konta internetowego powinniśmy się kierować przede wszystkim możliwościami, jakie nam ono oferuje. Im więcej funkcji, tym lepiej.

Na rynku finansów istnieje wiele internetowych rachunków osobistych, proponowanych przez różne banki. W tej chwili praktycznie każdy z nich ma w swojej ofercie jakieś konto online. Polacy, a przynajmniej większość z nich, korzystają z Internetu na co dzień, dlatego bankowość elektroniczna zdobywa coraz większe zainteresowanie ze strony konsumentów. Jak wobec tego wybierać właściwe konto spośród tak wielu propozycji?

Przy wyborze konta internetowego trzeba uwzględnić kilka parametrów. Przede wszystkim należy ustalić, czy dane konto jest darmowe, a jeśli nie, to jakie usługi są w nim płatne. Przykładem konta, które umożliwia korzystanie z niego bez konieczności ponoszenia żadnych opłat jest konto osobiste w Alior Sync. W jego przypadku nie musimy płacić ani za prowadzenie ROR-u, ani za obsługę karty debetowej, ani tym bardziej za przelewy. To samo dotyczy wypłat w bankomatach oraz wydania samej karty.

Z pobierania miesięcznej opłaty za obsługę konta lub karty zrezygnowała większość banków, między innymi wspomniany już Alior Sync, a także Getin Online (Konto Skarbonkowe) czy BZ WBK (Konto Godne Polecenia). Inne instytucje, takie jak BOŚ (e-Konto), mBank (eKONTO z bezpłatnymi bankomatami - dla młodych) czy Inteligo (Konto Inteligo), naliczają tę opłatę tylko wówczas, gdy nie spełnimy jakiegoś warunku (najczęściej jest to wymóg zasilania ROR-u określoną kwotą lub wykonania określonych transakcji bezgotówkowych kartą debetową).

W momencie podejmowania decyzji o otwarciu konta internetowego powinniśmy uwzględnić koszty, jakie ewentualnie będziemy musieli ponosić za: wypłaty z bankomatów (w Polsce i za granicą), użytkowanie i wydanie karty debetowej, realizację zlecenia stałego czy polecenia zapłaty, przelewy internetowe zewnętrzne i oczywiście samo prowadzenie rachunku. Jeśli nie mamy czasu zadawać sobie tyle trudu, by samodzielnie wyszukiwać potrzebne informacje o poszczególnych opłatach, możemy zdecydować się na skorzystanie z pomocy porównywarek kont, jakie dostępne są przez Internet.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam