Ustanawiamy pełnomocnictwo do konta osobistego

2014-02-20 16:00:00

Osoba posiadająca rachunek bankowy może nim w sposób dowolny dysponować, a więc może też ustanowić pełnomocnictwo do konta osobistego (ROR). Podpowiadamy, jak tego dokonać i z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

Ustanowienie pełnomocnictwa do konta osobistego ROR daje wiele możliwości w zakresie udostępnienia prawa do zarządzania naszym kontem osobie nam bliskiej, a nadanie jej tego przywileju z pewnością nie należy do najbardziej uciążliwych czynności. Dość powiedzieć, że w wielu przypadkach nie będzie to wymagało nawet naszej wizyty w banku, a wszelkie formalności zostaną uregulowanie za pomocą Internetu. Wystarczy bowiem w przypadku części banków wypełnić odpowiedni formularz, który wysyłamy do banku, a ten ustanowi w naszym imieniu pełnomocnictwo dla wskazanej przez nas osoby i we wskazanym przez nas zakresie.

Ustanowienie pełnomocnictwa jest możliwe także korespondencyjnie. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz, który zdobędziemy w banku lub wydrukujemy po pobraniu ze strony internetowej danej instytucji. Jest to jednak proces nieco bardziej skomplikowany, ponieważ bank będzie wymagał potwierdzenia tożsamości i podpisu pełnomocnika. Może być wówczas konieczne notarialne poświadczenie składanych dokumentów, co w praktyce oznacza, że wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem okaże się wizyta w palcówce banku, gdzie wszelkie formalności zostaną załatwione od ręki i nie powinny zająć dużo czasu.

Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, jakim jest ustanowienie pełnomocnictwa do ROR, warto mieć świadomość naszych praw i ewentualnych konsekwencji, jakie się z tym wiążą. Podstawową zasadą ustanowienia pełnomocnictwa jest fakt, że pełnomocnik nie jest współwłaścicielem konta. Oznacza to więc, że środki zgromadzone na naszym koncie nie mogą być traktowane jako własność pełnomocnika. Jeśli okaże się, że pełnomocnik ma długi i toczy się wobec niego komornicze postępowanie egzekucyjne, możemy być spokojni - z pewnością nie odpowiemy w jego imieniu własnymi środkami zgromadzonymi na rachunku, ponieważ nie są one jego własnością.

Równie ważny jest fakt, że podczas ustanawiania pełnomocnictwa musimy określić, w jakim zakresie będzie ono obowiązywało. Możemy wiec nałożyć na pełnomocnika limity dziennych i miesięcznych transakcji bezgotówkowych, określić zakres korzystania z kart płatniczych czy ograniczyć zakres pełnomocnictwa wyłącznie do niezbędnych czynności. Pełnomocnikiem może być bowiem nie tylko ktoś nam bliski, jak żona czy dziecko, ale także pracownik. Dzięki temu pełnomocnictwo może usprawnić procesy zachodzące w naszej firmie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam