Dlaczego wypłaty z bankomatów księgowane są z opóźnieniem?

2014-02-06 02:00:00

Ku niezadowoleniu wielu konsumentów operacje finansowe polegające na wypłatach z bankomatów bywają księgowanie z opóźnieniem. Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego pieniądze wypłacone przez nie z bankomatu nie mogą być od razu zaksięgowane na rachunku osobistym. Za opóźnieniami w księgowaniu naszych wypłat stoi sposób, w jaki działa system informatyczny banku, który nimi zarządza.

Sprawdź też: Bankomaty mogą podawać nieaktualne saldo na ROR

Polski system bankowy działa według systemu ELIXIR. Poszczególne operacje finansowe realizowane są w dwóch rodzajach sesji: przychodzącej i wychodzącej. Pierwsza z nich dotyczy wysyłania pieniędzy, z kolei druga dotyczy księgowania ich. Banki działające w Polsce mają po trzy sesje wychodzące i przychodzące w ciągu jednego dnia. Załóżmy, że godziny sesji wychodzących będą w hipotetycznym banku wyznaczone na: 8.10, 11.30 i 14.30, a sesje przychodzące na godziny: 13.00, 15.00 i 17.30. Jeśli klient tego banku dokonuje wypłaty gotówki z bankomatu np. o godzinie 10.15 na kwotę 100 złotych, pieniądze zostaną natychmiast pobrane z jego konta, co będzie potwierdzać saldo rachunku osobistego, jakie można w bankomacie sprawdzić. Niemniej jednak tej wypłaty nie będzie na liście operacji w tym samym czasie ponieważ będzie ona księgowana później. Pieniądze będą przechodzić z konta na konto rozliczeniowe dopiero w ramach poszczególnych sesji wychodzących i przychodzących.

Sprawdź też: Płacenie telefonem: poznaj zasady bezpieczeństwa

Księgowanie z opóźnieniem jest konsekwencją sposobu, w jaki działa system bankowy - na jakiej zasadzie są przekazywane informacje między różnymi podmiotami. Biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych w ciągu dnia transakcji bankowych i wypłat bankomatowych, nie sposób zorganizować go w bardziej sprawny sposób. Należy w tym miejscu podkreślić, że zazwyczaj opóźnienie w księgowaniu nie jest długie (wynosi zwykle od 1 do 3 dni). Zasada jest dość prosta: jeśli chcemy mieć zaksięgowane wypłaty stosunkowo szybko, to musimy wypłacać pieniądze z bankomatów banku, w którym posiadamy ROR. Wówczas informacje o wypłacie są przekazywane wewnątrz systemu i księgowanie odbywa się znacznie szybciej. Jeśli wykonujemy wypłaty w bankomatach innych banków bądź urządzeniach należących do firm zewnętrznych, to musimy się pogodzić z tym, że opóźnienia w księgowaniu będą elementem nie do przeskoczenia.

W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że zanim wypłata zostanie wykonana, środki są blokowane na rachunku. W ten sposób mamy pewność, że w każdej chwili będziemy widzieć w bankomacie czy bankowości elektronicznej właściwe saldo naszego konta.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam