Tajniki wyliczania średniomiesięcznego salda na rachunku

2013-12-31 15:00:00

Oferty banków dotyczące rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych kuszą nas w reklamach zerowymi kosztami prowadzenia ROR-u i wieloma dodatkowymi korzyściami, takimi jak choćby zwrot części wydatków za zakupy internetowe. Często jednak o tym, czy będziemy mogli skorzystać z preferencyjnych warunków, przesądzać będzie średniomiesięczne saldo na rachunku. Czym ono jest?

Banki oferują swoim klientom coraz atrakcyjniejsze konta, które dają możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, gwarantują cashback, debety i wiele innych korzyści. Najczęściej pojawiającym się hasłem reklamowym są jednak zerowe koszty związane z prowadzeniem rachunku. Jeśli dane konto jest bezpłatne, to jego sukces wydaje się być gwarantowany. Tak też jest w rzeczywistości, o ile wcześniej lub później nie okaże się, że gwarancja zerowych kosztów dostępna jest tylko dla wybranych. Często bowiem konsument musi liczyć się z opłatami sięgającymi od kilku, do nawet kilkunastu złotych w skali miesiąca.

Sprawdź też: Co daje wysokie miesięczne saldo konta rozliczeniowego?

Zazwyczaj przy ofercie bezpłatnych kont pojawiają się doskonale wszystkim znane gwiazdki. Pod nimi znajdziemy wytyczne i warunki, które należy spełnić, aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków. Jednym z częstych wymagań jest ustalenie poziomu średniomiesięcznego salda na rachunku. Jeśli nie osiągniemy zakładanego obrotu finansowego na koncie, nie mamy co liczyć na darmowe konto. Dla wielu osób pojęcie średniego miesięcznego salda na ROR nie jest jednak do końca zrozumiałe. Często konsumenci uważają, że wystarczy, aby w ciągu miesiąca na ich konto wpłynęła kwota wymieniana przez bank, by zapewnić sobie przywilej korzystania z preferencyjnych warunków. Niestety, to nie takie proste.

Średniomiesięczne saldo na rachunku jest obliczane w prosty sposób, którego konsumenci często jednak nie są świadomi. Aby otrzymać oczekiwany wynik, należy zsumować salda z końca każdego dnia w danym miesiącu, a następnie podzielić tę wartość przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu.

Sprawdź też: Ile kosztują powiadomienia SMS i e-mail o saldzie konta?

Zazwyczaj wymagane przez banki średnie miesięczne saldo na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym mieści się w przedziale od 1000 do 2000 złotych. Jeśli spełnimy ten warunek, możemy liczyć na zdecydowanie korzystniejsze warunki prowadzenia naszego konta osobistego. Czasami jednak należy też liczyć się z innymi, dodatkowymi wymaganiami. Warto wziąć pod uwagę choćby opłatę za karty płatnicze, które mogą zostać zniesione pod warunkiem dokonania transakcji daną kartą na kwotę przekraczającą np. 400 zł w każdym miesiącu. Tego typu kruczki pojawiają się przy sporej części ofert, więc przed podjęciem decyzji o wyborze określonego konta bankowego, lepiej sprawdzić, czy będziemy w stanie spełnić stawiane nam warunki.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam