Na czym polega cashback do konta?

2014-02-03 07:06:00

Banki od wielu lat proponują coraz to nowe rozwiązania i usługi, których celem jest przyciąganie jak najszerszego grona klientów. Od kilku lat jedną z tego typu usług są konta z usługą cashback, z których korzystanie wiąże się z określonymi profitami.

Na początku warto wyjaśnić znaczenie usługi cashback, ponieważ dotyczy ona dwóch kwestii, które nie mają ze sobą wiele wspólnego. Cashback może być bowiem określany jako możliwość wypłaty gotówki, jednak nie z bankomatu lub placówki banku, a z danego punktu usługowego. Usługa ta nie jest dostępna w każdym sklepie, a wyłącznie w określonych punktach, które powinny być jednak dokładnie oznaczone. Ta forma wypłaty gotówki kartą płatniczą ma jednak swoje ograniczenia, które sprowadzają się choćby do odgórnego ustanowienia dla wszystkich użytkowników maksymalnej kwoty możliwej do wypłaty, a ta nie przekracza zazwyczaj 200 zł.

Kolejną, bardziej interesującą formą cashbacku z punktu widzenia klienta głodnego dodatkowych profitów jest możliwość uzyskania zwrotu części wydatków ponoszonych na zakupy. Dzięki założeniu rachunku osobistego w banku, który oferuje takie rozwiązanie, konsument może otrzymywać zwrot wydatków za transakcje dokonywane bezgotówkowo. Zwrot z konta w ramach cashbacku jest określony procentowo i wynosi zazwyczaj nie więcej niż 5 proc. danej transakcji.

W większości przypadków istnieje jednak znacznie więcej ograniczeń i wytycznych, do których należy się stosować by móc korzystać z przywileju. Łatwo można sobie wyobrazić sytuacje, w której dany klient banku zakupi przez Internet sprzęt AGD i RTV na kwotę kilku tysięcy złotych, a dodatkowo dokona płatności kartą debetową w różnych sklepach na kwotę kolejnych kilku tysięcy. Teoretycznie może się więc okazać, że np. 2-procentowy cashback przyniesie mu zwrot wydatków na poziomie kilkuset złotych miesięcznie. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak piękna, ponieważ banki określają ograniczenia w maksymalnej kwocie zwrotu gotówki z usługi cashback. Miesięcznie może to być np. nie więcej niż 50 zł, ale rocznie już tylko 300 zł. Jeśli więc cashback jest jednym z powodów, dla którego zdecydujemy się na wybór oferty danego banku, warto także zwrócić uwagę na zasady jego działania.

W wielu przypadkach okazuje się też, że bank co prawda zwróci nam nawet określony procent z danej transakcji bezgotówkowej, pod warunkiem jednak, że będzie ona dokonana np. w sklepie spożywczym, obuwniczym lub odzieżowym. Zakupy internetowe lub płatności kartą na stacjach benzynowych i w aptekach mogą nie być już uwzględniane. Na to również należy zwrócić uwagę.

Czy konta cashback są opłacalne? W ogólnym rozrachunku zdecydowanie tak, choćby z tego względu, że zamiast płacić miesięcznie np. 7 zł opłaty za kartę debetową, możemy tą kartą jednocześnie zarobić np. 30 zł. Korzyści są więc oczywiste.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam