Gdzie założyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat?

2013-12-23 14:00:00

Konto bankowe dla dziecka to rozwiązanie dla rodziców, którzy pragną rozpocząć edukację finansową podopiecznych z pomocą instytucji bankowych. Od jakiego wieku można założyć dziecku rachunek oraz jakie warunki prowadzenia konta zostaną mu zaoferowane?

O ile założenie rachunku bankowego dziecku, które skończyło 13 lat nie stanowi większego problemu, znalezienie oferty konta dla najmłodszych, nie jest już takie proste. Zasady zakładania rachunków bankowych dla dzieci i młodzieży reguluje odpowiednia ustawa. Osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jednak bank ma im do zaoferowania sporo produktów. W przypadku kont dla młodszych dzieci, banki muszą zapewnić ich rodzicom możliwość kontroli nad rachunkiem swojego podopiecznego.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jedno z pierwszych kont bankowych kierowanych do najmłodszych, wprowadził bank PKO BP. Jest to instytucja, która zdecydowała się na powrót do dedykowanych uczniom Szkolnych Kas Oszczędnościowych. Serwis internetowy stworzony przez PKO BP został tak przygotowany, aby mógł z niego skorzystać już sześciolatek. Szkolne Kasy Oszczędnościowe to produkty możliwe do grupowego użytkowania. Wystarczy by w szkole znajdował się opiekun, koordynujący program. Poza drogą internetową, drobnych wpłat można dokonywać również za pośrednictwem oddziałów banku.

Innym produktem przygotowanym przez PKO BP jest bezpłatne Konto Dziecko. Rachunek jest dodatkiem do konta rodzica, czyli PKO Konto Rodzic (może go stanowić dowolny rachunek z oferty banku).

Darmowe konta dla dzieci, możliwe do połączenia z  kontem rodzica, posiadają możliwość realizowania bezpłatnych przelewów z Konta Rodzic oraz stałych zleceń. Klienci mogą korzystać z ponad 4300 bankomatów PKO BP oraz BZ WBK na terenie całego kraju. Konto Dziecko jest całkowicie darmowe, jeśli rodzic prowadzi w danym banku własny rachunek (z jakim powiązane jest konto dziecka). Wydana do rachunku karta debetowa jest jednak darmowa tylko w przypadku, gdy za jej pośrednictwem zostaną zrealizowane płatności na powyżej 250 zł.

Sprawdź też: Jak założyć subkonto dla dziecka w swoim rachunku osobistym?

PKO BP nie jest jedyną instytucją, która zdecydowała się na produkt bankowy dla najmłodszych. Również Pekao S.A. postanowiło przygotować ofertę konta dla dziecka. Rachunek Mój Skarb jest prowadzone za darmo i można go założyć już w dniu narodzin dziecka. Produkt jest oprocentowany na 2 proc. w skali roku, niezależnie od zgromadzonej na koncie kwoty. Odsetki dopisywane są do rachunku na koniec każdego miesiąca. Gdy dziecko skończy 13 lat, rachunek Mój Skarb może być przez nie obsługiwany samodzielnie aż do uzyskania pełnoletniości. Po 18 roku życia konto zostaje zlikwidowane, a umowa z bankiem wygasa.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam