Szukamy konta bankowego dla dziecka

2014-01-17 13:57:00

Konto bankowe jest jednym z pomysłów na uczenie dziecka zarządzania otrzymywanymi pieniędzmi już od najmłodszych lat. Nierzadko ułatwia i przyspiesza przekazywanie podopiecznym wsparcia finansowego w nagłych przypadkach. Kiedy oraz na jakich warunkach można otworzyć dziecku rachunek?

Dzięki przepisom zawartym w polskim prawie, otworzenie rachunku bankowego dziecku powyżej 13 roku życia nie stanowi większego problemu. Za pośrednictwem takiego konta można dokonywać przelewów przez Internet, płacić za zakupy kartą czy wypłacać pieniądze z bankomatów. Z nieco inną sytuacją spotkamy się w przypadku młodszych dzieci. Z powodu ich braku zdolności do czynności prawnych, chcąc otworzyć rachunek najmłodszym, musimy liczyć się z pewnymi trudnościami.

Konta dla dzieci w polskich bankach

Liczba ofert kont bankowych dla dzieci poniżej 13 roku życia na polskim rynku finansowym jest dość ograniczona. Jedną z możliwości znajdziemy w banku Pekao S.A., który pozwala na założenie oprocentowanego rachunku o nazwie Mój Skarb. Kolejną instytucją oferującą konto dzieciom poniżej 13 lat jest PKO BP. Jest to pierwszy bank, który przygotował rachunek dla najmłodszych. Zarówno samo konto, jak i dokonywane za jego pośrednictwem, przelewy są w całości bezpłatne. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z dedykowanego im nowoczesnego internetowego serwisu transakcyjnego.

Rachunek dla nastolatka

Konta bankowe dla dzieci w wieku 13 do 18 lat posiada w swojej ofercie wiele banków. Dziecko powyżej 13 roku życia staje się według prawa osobą małoletnią, która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co pozwala na swobodne korzystanie z części produktów bankowych, takich jak właśnie rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Umowa o ROR zawierana jest z bankiem za zgodą rodziców.

Darmowe konta dla młodzieży

Brak opłat za otwarcie oraz prowadzenie rachunku bankowego dla dziecka zapewniają ING Bank Śląski, Bank BPH oraz Deutsche Bank. ING nie pobiera opłat z tytułu prowadzenia konta, użytkowanie karty, przelewy wewnętrzne oraz zewnętrzne dokonywane drogą internetową. Bank BPH oferuje nastolatkom Cool Konto, które nie generuje opłat za prowadzenie rachunku, ale w odróżnieniu od ING, wiąże się z kosztami wypłat z bankomatów poza urządzeniami przynależącymi do Banku BPH i sieci Euronet. Z analogiczną sytuacją dotyczącą wypłat z bankomatów firm zewnętrznych spotkamy się korzystając z konta w Deutsche Banku.

Płatne konta dla dzieci w wieku 13-18 lat

Konta dla młodzieży z miesięczną opłatą za jego prowadzenie oferują m.in. Pekao S.A., PKO BP, BOŚ Bank, Eurobank oraz Millennium. Poniżej przybliżymy proponowane przez nie warunki, pamiętając o bonusach dedykowanych młodym klientom.

Pekao S.A. dysponuje dwoma rachunkami bankowymi kierowanymi do nastolatków. Są to Eurokonto Kieszonkowe z opłatą 0,99 zł miesięcznie za korzystanie z karty oraz Eurokonto Net pobierające na ten cel 3,98 zł na miesiąc. W ramach rachunku Eurokonto Net bank oferuje najmłodszym klientom ponad 4 tys. bezpłatnych bankomatów w kraju oraz ok. 16 tys. za granicą. W Eurokoncie Kieszonkowym można korzystać z wypłaty gotówki we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.

W mBanku, Eurobanku oraz PKO BP możliwe jest korzystanie przez dziecko z usługi CashBack.

W BOŚ Banku, Eurobanku oraz Millenium opłaty miesięczne za użytkowanie konta osobistego i karty przez dziecko są już nieco wyższe niż w wymienionych wcześniej przypadkach i wynoszą ponad 6 zł miesięcznie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam