Założenie konta bankowego - darmowe tylko w teorii

2013-12-30 10:12:00

Wiele banków oferuje swoim klientom bezpłatne prowadzenie konta bankowego. Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z takim darmowym rachunkiem oraz czy aby na pewno jest on prowadzony za zero złotych?

Pojawienie się rachunków, przy których nie są naliczane opłaty za ich prowadzenie, sprawiło, że wiele banków zaczęło promować tego typu konta nazywając je darmowymi. Dobrze wiedzieć, że często zniesienie opłat za prowadzenie konta generuje inne, dodatkowe koszty. Gdy chcemy założyć darmowe konto bankowe, powinniśmy przede wszystkim dokładnie wczytać się w tabelę opłat i prowizji banku, dołączaną do podpisywanych przez nas dokumentów. W wielu instytucjach, pomimo tego, że nie będzie pobieranej opłaty miesięcznej za użytkowanie konta, będziemy musieli zapłacić niemałe kwoty za skorzystanie z wielu usług dodatkowych.

Wybiegi w umowach o założenie konta bankowego

Jednym z często stosowanych warunków, czyniących nasze konto bezpłatnym, jest konieczność zasilania go określoną kwotą pieniędzy. Takie wpłaty muszą być realizowane systematycznie, najczęściej co miesiąc. Bank wskazuje wówczas wysokość minimalnej kwoty, którą należy przelewać na konto, aby nie naliczane były żadne, dodatkowe opłaty. W ten sposób, banki chcą doprowadzić do tego, aby klient zdecydował się na comiesięczne wpłacanie wynagrodzenia na dany rachunek bankowy. Przy braku systematycznych przelewów, za prowadzenie rachunku trzeba zapłacić kilka złotych miesięcznie. Dobrze wiedzieć, że posiadając darmowy rachunek, w przypadku dodatkowych, usług (bezpłatnych dla tradycyjnie prowadzonych rachunków bankowych) będziemy musieli zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

Za kartę płatniczą trzeba dopłacić

Karta płatnicza nie jest konieczna do obsługi konta bankowego. Pomimo tego, większość klientów otwierających rachunek jest zainteresowana możliwością korzystania również z wypłat poprzez bankomaty oraz wpłat we wpłatomatach. Chcąc realizować wymienione operacje, musimy dysponować kartą płatniczą. Warto wiedzieć, że wpłaty oraz wypłaty z konta są usługami niezależnymi od instytucji bankowych, które jedynie pośredniczą między konsumentem a instytucjami finansowymi, obsługującymi karty płatnicze. Z tego powodu przy wielu rachunkach bankowych za ich prowadzenie nie zapłacimy dodatkowych pieniędzy, spotkamy się za to z kosztami za użytkowanie karty płatniczej, gdy nie dokonamy nią określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub zakupów na minimalną kwotę, narzuconą z góry przez bank.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam