Czy bankom opłaca się prowadzenie kont za darmo?

2013-12-24 09:21:00

Instytucje finansowe coraz częściej promują rachunki bankowe pozbawione wszelkich opłat za ich prowadzenie. Fikcja czy rzeczywistość? Czy bankom opłaca się prowadzenie darmowych kont? 

Konto bankowe nie stanowi dzisiaj żadnego luksusu. Każdy może sobie na nie pozwolić. Wiele banków promuje swoje rachunki jako całkowicie darmowe. Niestety w praktyce okazuje się, że wiele takich kont wiąże się z różnymi wydatkami. Banki oferujące bezpłatne konta czasem narzucają na nas obowiązek dokonania określonej ilości transakcji bezgotówkowych w zamian za ominięcie wszelkich kosztów związanych z prowadzeniem ROR-u. Oprócz kont stawiających warunki związane z określeniem minimalnej ilości bądź kwoty miesięcznych płatności kartą, istnieje wiele rachunków, które w ogóle nie wymagają od nas wydawania pieniędzy zgromadzonych na karcie. Czy bankom opłaca się prowadzenie kont za darmo? Odpowiedź brzmi: tak.

Co bank ma z darmowego konta?

Konto bankowe to pierwszy produkt finansowy, który wiąże klienta z danym bankiem. Posiadając rachunek w banku, większość z nas zdecyduje się na przekierowywanie wynagrodzenia na konto w tej samej instytucji. Środki, które znajdują się na ROR są stale obracane przez bank. Dzięki inwestycjom, instytucje finansowe pomnażają swoje zyski bez konieczności wypłacania klientom odsetek, w przeciwieństwie tych pozyskiwanych w lokatach bankowych. Dodatkowo, posiadanie ROR w danej instytucji buduje pierwszy stopień relacyjności klienta z bankiem. Jak dowodzą statystyki, Polacy częściej się rozwodzą niżeli zmieniają bank. Dlatego tak ważne jest zapewnienie klientom fachowej obsługi już na poziomie konta bankowego. Klient z aktywnym ROR-em chętniej sięgnie po lokatę czy kredyt oferowany przez swój bank. Jest to obustronna współpraca, ponieważ z racji przynależności klienta do banku, może on często liczyć na preferencyjne warunki finansowania.

Dla każdego coś dobrego

Oferty banków w zakresie kont osobistych pękają w szwach. Instytucje finansowe robią wszystko, aby jak najdokładniej spersonalizować rachunki bankowe swoich klientów. I tak do wyboru mamy konta dla seniorów, dla młodzieży, a nawet specjalne konta dla kobiet. Każde z nich cechuje się odrębną polityką cenową oraz dodatkowymi usługami. Co ciekawe, coraz więcej banków w zamian za posługiwanie się kartą płatniczą oferuje konsumentom kupony rabatowe. Dzięki różnego rodzaju bonusom darmowy ROR może opłacać się jeszcze bardziej.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam