Który bank zapewni darmowe prowadzenie konta?

2014-01-09 17:11:00

Wiele banków reklamuje proponowane przez siebie rachunki bankowe jako całkowicie bezpłatne. W rzeczywistości tylko nieliczne oferty zapewnią nam konta, za które nie zapłacimy żadnych dodatkowych pieniędzy. Wynika to przede wszystkim z tego, że możliwość korzystania z darmowego rachunku jest uzależniona od spełnienia pewnych wymagań. Jak sprawa darmowych kont przedstawia się z początkiem 2014 roku?

Większość posiadaczy konta bankowego decyduje się na kartę płatniczą, która pozwala na dogodne realizowanie wypłat za pośrednictwem bankomatów. Przy wielu tak zwanych darmowych kontach, opłaty za kartę bądź usługi związane z obsługą rachunku sprawiają, że w rzeczywistości konto nie jest bezpłatne. 

Konto w Alior Sync

Za korzystanie z karty płatniczej nie zapłacimy w Alior Sync - banku internetowym założonym przez Alior Bank. Brak opłaty za posiadanie karty, nawet jeśli nie dokonamy nią żadnych transakcji, to nie jedyne atuty tego rachunku. Dodatkowo klienci mogą korzystać z bezpłatnych wypłat gotówki za pośrednictwem wszystkich bankomatów na terenie Polski. Transakcji można dokonywać mobilnie poprzez Internet, telefon komórkowy bądź inne urządzenia. 

Alior Sync nie posiada własnych oddziałów bankowych, a korzystanie z placówek Alior jest dodatkowo płatne. Z drugiej strony klienci Alior Sync mogą zyskać zwrot w wysokości 5 proc. sumy za zakupy internetowe (przy spełnieniu odpowiednich warunków). Kolejnym atutem rachunku w tej instytucji jest możliwość dokonywania przelewów za pośrednictwem Facebooka.

Darmowe konto bez korzystania bezpłatnie ze wszystkich bankomatów

Darmowe prowadzenie rachunku oferuje również Bank Zachodni WBK. Przy tym koncie nie zapłacimy za użytkowanie karty, jednak dobrze wiedzieć, że za korzystanie z bankomatów innych niż przynależące do Banku Zachodniego WBK czy PKO BP poniesiemy dodatkowe koszty, w większości przypadków wynoszące 5 zł (poza Bankiem Millenium, który pobiera opłatę w wysokości 1 zł od operacji). Ten rachunek bankowy jest rozwiązaniem dla osób, w których miejscowości bankomaty Banku Zachodniego WBK występują dość licznie. Do konta bank oferuje karty MasterCard Omni lub MasterCard PAYBACK Omni, zapewniającą klientom rabaty i zniżki w programie PAYBACK.

Darmowy rachunek przede wszystkim w Internecie

Na rachunek bankowy bez opłat mogą liczyć przede wszystkim klienci, którzy zdecydowali się na obsługę konta za pośrednictwem Internetu. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób dokonujących częstych płatności internetowych. Wiele instytucji oferujących konta internetowe pozwala ich użytkownikom na uzyskanie zwrotu części wydatków ponoszonych na zakupy online.

Z drugiej strony klient często musi liczyć się z opłatami za korzystanie ze stacjonarnych oddziałów banku oraz wpłat pieniędzy za pośrednictwem kas bankowych. Otrzymanie papierowych potwierdzeń transakcji realizowanych na rachunku, wyciągów z kont, itp. również może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Wybierając rachunek bankowy nie należy kierować się hasłami reklamującymi go jako darmowy, ale warto dostosować go do indywidualnych preferencji.

 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam