Kredyt samochodowy vs leasing - który lepszy?

2013-12-31 13:15:00

Opłacenie zakupu pojazdów dla firmy wiąże się z odwiecznym pytaniem o formę finansowania. Wybór między kredytem samochodowym a leasingiem jest trudny i wbrew pozorom nie powinien zależeć tylko od porównania kosztów, jakie będziemy musieli ponieść na rzecz banku.

Bez względu na to, na jakie zobowiązanie się decydujemy, zawsze istotny jest dla nas fakt, z jakimi kosztami się ono wiąże. Wysokość miesięcznej raty, oprocentowanie rzeczywiste i kwestie związane z kosztami dodatkowymi wydają się być kluczowe. Jeśli jednak decydujemy się na zewnętrzne sfinansowanie zakupu samochodu, czyli musimy zdecydować, czy wybrać kredyt samochodowy czy leasing, większe znaczenie mogą mieć także inne zagadnienia, niż tylko wysokość opłat, jakie uiścimy za pożyczkę na rzecz kredytodawcy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie podatkowe. W przypadku leasingu do kosztu uzyskania przychodu możemy wliczyć nie tylko kwotę wkładu własnego, ale też comiesięczną ratę leasingową. W przypadku kredytu samochodowego kosztem uzyskania przychodu będą tylko koszty kredytu i odsetki. Jeśli jednak nie jesteśmy opodatkowani VAT-em, ma to małe znaczenie, a leasing może stanowić dodatkowy i niepotrzebny wydatek.

Bardzo ważną kwestią będzie też wkład własny. Firmy leasingowe wręcz wymagają wniesienia własnego kapitału, podczas gdy banki pozwalają na większą elastyczność, dzięki czemu nawet bez posiadania odpowiedniej ilości gotówki, możemy kupić upatrzone auto. Z drugiej strony duży wkład własny pozwala skrócić okres leasingowania i obniżyć miesięczne raty. W tym przypadku wszystko zależy od możliwości przedsiębiorcy.

Warto też zwrócić uwagę na okres spłaty. W walce kredyt samochodowy vs leasing lepiej wypada kredyt, który daje znacznie większe możliwości w zakresie okresu spłaty - miesięczna rata może być więc naprawdę niska. Maksymalny okres jego spłaty może wynosić aż 10 lat, a banki bez problemu zgodzą się na wcześniejszą jego uregulowanie. W przypadku leasingu minimalny okres kredytowania z reguły wynosi od 2 lat do 6 lat. Wcześniejsza spłata w niektórych przypadkach będzie się wiązała z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Procedury i formalności dotyczące przyznawania obu form finansowania zakupu samochodu także znacznie się od siebie różnią. Firmy leasingowe jedynie dzierżawią samochód, dzięki czemu z barków konsumenta spada większa część formalności związanych np. z ubezpieczeniem auta - większość z nich załatwić może za nas sam leasingodawca. Kredyt to z kolei konieczność weryfikacji zdolności kredytowej przy jej jednoczesnym obciążeniu ratą pożyczki, co może być problematyczne, gdy chcemy po pewnym czasie skorzystać z następnej pożyczki.

Obie formy kredytowania pojazdów mają odmienne wady i zalety, a ze względu na specyfikę wymogów formalnych, z jakimi się wiążą, kredytobiorcy mogą dopasować rodzaj kredytowania do swoich potrzeb.

Tomasz Słupczyński