Poznaj zasady kredytów samochodowych 3 × 33

2014-01-28 19:50:00

Na rynku kredytów samochodowych można korzystać ze specyficznych form finansowania zakupu pojazdu oferowanych przez firmy samochodowe, rzadziej banki. Do takich produktów finansowych zaliczają się kredyty samochodowe z wkładem własnym i ratami balonowymi, w tym kredyty udzielane na zasadach 3 × 33. Na jakich warunkach można je pozyskać?

Produkty finansowe dla kupujących samochody pozwalają na skorzystanie z dogodnych warunków kredytowania przy posiadaniu wkładu własnego. W zależności od wysokości posiadanego wkładu można skorzystać z różnych opcji kredytów z tzw. ratą balonową. Do najpopularniejszych zalicza się kredyt 50 × 50: klient wpłaca 50 proc. wartości samochodu przy zakupie, a resztę reguluje kredytodawca. Założony przez bank kapitał można spłacić w jednej racie po roku od nabycia pojazdu. Spotkać można również modyfikacje takich kredytów (z ratami miesięcznymi).

Kredyt × 33

W przypadku kredytów udzielanych na zasadach 3 × 33 wartość kupowanego pojazdu dzielona jest na trzy części. Klient musi mieć wkład własny w wysokości ok. 33 proc. wartości samochodu. Pożyczka udzielana jest więc na pozostałe ok 66 proc. wartości samochodu. Najczęściej powstałe zobowiązanie spłacane jest w dwóch ratach po 33 proc: pierwsza rata – po roku, druga – po upływie dwóch lat. Atutem takiego kredytu jest bardzo niskie oprocentowanie lub jego brak. Dodatkowo liczone jest ono jedynie od 66 proc. wartości samochodu. Za udzielenie kredytów 3 × 33 pobierana jest z reguły prowizja, która najczęściej wynosi 5 proc. sumy kredytu.

Modyfikacje kredytu × 33

Na rynku kredytów samochodowych można spotkać się też z modyfikacjami kredytów z ratami balonowymi. Do takich modyfikacji można zaliczyć wersję kredytu 3 × 33, w której konsument płaci między 33 a 34 proc. wartości samochodu przy zakupie. Na pozostałą kwotę do zapłacenia, czyli 66 proc. wartości pojazdu, udzielany jest kredyt. Zostaje on podzielony na dwie części po 33 proc., ale pierwsza część spłacana jest w równych ratach przez 23 miesiące, a dopiero druga część jest ratą balonową i wynosi 33 proc. wartości auta, płatne jednorazowo.

Gdzie dostępne są kredyty × 33?

Kredyty na standardowych warunkach 3 × 33 dostępne są przede wszystkim w bankach samochodowych, czyli prowadzonych przez producentów pojazdów. Kredyty z ratami balonowymi oferowane są też przez dealerów. Nie są one jednak dostępne dla kupujących każdy model samochodu. Jest to kredyt dużo tańszy od tych udzielanych przez banki, więc oferowany jest przede wszystkim klientom decydującym się na samochody mniej popularne. Dla konsumentów problemem przy pozyskaniu takiego kredytu może być brak wkładu własnego. Inną niedogodnością jest konieczność zgromadzenia sporej kwoty w celu spłacenia raty balonowej pod koniec okresu kredytowania.

Marzena Kazbieruk