Kredyty obrotowe - dobre rozwiązanie dla małych firm

2014-01-02 14:50:00

Początki funkcjonowania przedsiębiorstw bywają trudne i dopóki nie wyjdziemy na tzw. prostą, myślenie o inwestycjach czy rozwoju raczej nie wchodzi w grę. Na szczęście istnieją produkty bankowe, które mogą znacznie ułatwić życie, a są nimi kredyty obrotowe, dostępne także dla małych firm.

Przedsiębiorcy zazwyczaj muszą liczyć się z tym, że wszelkie zewnętrzne formy finansowania różnych działań muszą być przeznaczone na ściśle określony cel, a ich otrzymanie zazwyczaj wiąże się z długimi procedurami, które czasem uniemożliwiają szybką reakcję na wydarzenia rynkowe. Inaczej jest z kredytami obrotowymi dla małych firm. Wprawdzie zdarzają się jeszcze przypadki, że są one udzielane na ściśle określony cel i wymagają potwierdzenia właściwego rozdysponowania zdobytych w ten sposób pieniędzy, np. w postaci faktury, lecz zazwyczaj tego typu kredyty można porównać z pożyczkami i kredytami gotówkowymi dla osób fizycznych. Dysponowanie nimi jest wygodne i pozwala zaspokoić bieżące potrzeby firmy.

Pieniądze z kredytu obrotowego dla małych firm mogą być przeznaczone choćby na podwyższanie kwalifikacji pracowników czy też zakupy towarów i maszyn. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje możliwość wykorzystania ich w taki sposób, który nie tylko zapewni płynność prowadzonej działalności, ale też wspomoże jej rozwój.

Choć kredyty obrotowe dla małych firm wydają się być idealnym rozwiązaniem, to oczywiście mają też swoje wady. Z racji tego, że można je porównywać do kredytów gotówkowych, należy też liczyć się z tym, że ich oprocentowanie może być znacznie wyższe niż oprocentowanie firmowych kredytów celowych. W tym przypadku trudno jednak mówić o liczbach i konkretniej o marży, stosowanej przez banki, ponieważ poszczególne instytucje finansowe kierują się podczas konstruowania ofert nieco odmiennymi założeniami. Każdy przedsiębiorca musi, oczywiście, przejść weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej, który w głównej mierze będzie polegał na sprawdzeniu kondycji finansowej danej firmy i historii jej przeszłych spłat kredytów. Im bardziej pozyskane dane okażą się dla kredytodawcy satysfakcjonujące, tym lepsze warunki zaproponuje firmie starającej się o pożyczkę. 

Przedsiębiorca powinien zawsze pamiętać o tym, by zwracać baczną uwagę na wszystkie dodatkowe koszty pożyczki i warunki uzyskania finansowania, które mogą skutkować znacznym podwyższeniem całkowitego kosztu kredytu. Oczywiście w tej sytuacji nie obejdzie się bez negocjacji. Jeśli mamy świadomość, że firma rozwija się szybko, warto próbować swoich sił w różnych instytucjach pożyczkowych i walczyć o jak najlepsze warunki kredytowania.

Tomasz Słupczyński