Czym charakteryzują się kredyty obrotowe dla firm?

2014-01-28 20:44:00

Kredyty obrotowe to popularna forma krótkoterminowych pożyczek dla firm. Warunki ich przyznawania z reguły są ustalane przez banki w sposób indywidualny. Poznajmy podstawowe cechy charakteryzujące kredyty obrotowe.

Kredyty obrotowe to produkty dedykowane przedsiębiorcom. Znamienną ich cechą jest krótki okres spłaty oraz możliwość szybkiego uzyskania dodatkowych środków wtedy, kiedy są potrzebne. Jest to rozwiązanie dla firm pragnących dopasować się do dynamicznie zmieniającego się rynku gospodarczego. Kredyt obrotowy nierzadko stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw potrzebujących pieniędzy na wydatki związane z bieżącą działalnością.

Cechy kredytu odnawialnego

Wsparcie finansowe możemy otrzymywać zarówno w rachunku bieżącym, jak i kredytowym. Pierwsza z wymienionych możliwości należy do częściej wybieranych. Kredyt obrotowy może być odnawialny, co oznacza możliwość wznowienia go za każdym razem, gdy spłacimy poprzednie zadłużenie. Okresy kredytowania przy tego rodzaju pożyczkach z reguły nie przekraczają jednego roku, ale w procesie indywidualnego uzgadniania warunków umowy mogą zostać wydłużone nawet do 4 lat. Suma pieniędzy, jaką otrzymujmy, zależy od zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Okresy spłaty są uzależnione są od cyklów produkcyjno-handlowych w konkretnej firmie.

Różnorodność ofert kredytów obrotowych

Pod nazwą kredyt obrotowy kryje się szeroka gama produktów finansowych. Warunki umowy są z reguły ustalane w sposób indywidualny. Banki bardzo chętnie decydują się na to, by kredyt nie był spłacany w tradycyjny sposób, czyli co miesiąc w określonej wysokości ratach, co pozwala na dostosowanie warunków spłaty do oczekiwań przedsiębiorców. Klient wraz z kredytodawcą mogą przykładowo zdecydować, że firma będzie spłacała regularnie jedynie odsetki, a kwota pożyczki zostanie zwrócona kwartalnie lub wraz z końcem okresu kredytowania. Innym rozwiązaniem jest kredyt udzielany w rachunku firmowym, który można spłacać w sposób dowolny. Kredyt obrotowy na takich zasadach przypomina linię debetową w koncie.

Na co możemy przeznaczyć pieniądze z kredytów obrotowych?

Zarówno cel kredytowania, jak i konieczność jego określenia, przy kredytach obrotowych zależą od założeń poszczególnych ofert. Parametry propozycji kolejnych banków trudno porównywać między innymi z powodu dostosowywania warunków, na jakich udzielana jest pożyczka, do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam