Kredyty inwestycyjne - z jakim oprocentowaniem trzeba się liczyć?

2014-01-02 17:25:00

Przedsiębiorcy pragnący aktywnie rozwijać swój biznes są siłą rzeczy zmuszeni do wdrażania coraz to nowych inwestycji. Często w tym celu wykorzystują zewnętrzne źródła finansowania, na czele z kredytami. Jeśli wybór padnie na kredyt inwestycyjny, z jakim oprocentowaniem trzeba się liczyć?

Kredyty inwestycyjne są kredytami celowymi i jak sama ich nazwa wskazuje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje. Ich zakres jest ściśle określany w umowie zawieranej bankiem, a pieniądze mogą być przeznaczone na zakup m.in. licencji, papierów wartościowych, a przede wszystkim na modernizację i rozbudowę nieruchomości. Sama procedura przyznawania kredytów inwestycyjnych jest dość specyficzna. Poza weryfikacją zdolności kredytowej wnioskodawcy należy liczyć się z koniecznością przedstawienia kosztorysu, a nierzadko także biznesplanu. Wszystko zależy jednak od rodzaju inwestycji i kwoty, którą chcemy zdobyć. Zakres dostępnych funduszy jest bardzo duży i w określonych przypadkach wynosi nawet dziesiątki milionów złotych.

Z racji ryzyka, jakie wiąże się z finansowaniem każdego celu pożyczki, także kredyty inwestycyjne traktowane są przez banki jako ryzykowne. Z tego też względu procedury weryfikacyjne często są bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych rodzajów pożyczek, a banki bezwzględnie wymagają ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń, takich jak np. zastaw nieruchomości. Z racji ryzyka, jakie charakteryzuje tego typu kredyt, interesujące jest to, na jakie oprocentowanie może liczyć wnioskodawca.

Wysokość oprocentowania kredytów inwestycyjnych bywa, oczywiście, różna - w zależności od oferty poszczególnych banków. Te dość często ustalają jego wysokość indywidualnie w oparciu o zdolność i wiarygodność kredytową przedsiębiorstwa. Jedną z instytucji, która podaje do ogólnej wiadomości minimalną wysokość marży dla standardowej oferty kredytu inwestycyjnego jest PKO BP. Firmy z sektora MSP mogą liczyć na tego typu pożyczkę z oprocentowaniem nominalnym już od 5,11 proc. przy prowizji wynoszącej 1,5 proc.

Jeśli interesuje nas kredyt inwestycyjny i chcemy wiedzieć, na jakie oprocentowanie należy się nastawić, nie pozostaje nam nic innego, jak odwiedzić placówkę wybranego banku. Tylko w ten sposób bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową i określi marżę, jaką może nam zaproponować. Dodatkowo warto zaznaczyć, że im lepiej opracujemy nasz plan inwestycyjny, który przedstawimy doradcy bankowemu, na tym lepsze warunki kredytowania będzie mogli liczyć.

Marzena Kazbieruk