Kredyty inwestycyjne - z jakim oprocentowaniem trzeba się liczyć?

2014-01-02 17:25:00

Przedsiębiorcy pragnący aktywnie rozwijać swój biznes są siłą rzeczy zmuszeni do wdrażania coraz to nowych inwestycji. Często w tym celu wykorzystują zewnętrzne źródła finansowania, na czele z kredytami. Jeśli wybór padnie na kredyt inwestycyjny, z jakim oprocentowaniem trzeba się liczyć?

Kredyty inwestycyjne są kredytami celowymi i jak sama ich nazwa wskazuje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje. Ich zakres jest ściśle określany w umowie zawieranej bankiem, a pieniądze mogą być przeznaczone na zakup m.in. licencji, papierów wartościowych, a przede wszystkim na modernizację i rozbudowę nieruchomości. Sama procedura przyznawania kredytów inwestycyjnych jest dość specyficzna. Poza weryfikacją zdolności kredytowej wnioskodawcy należy liczyć się z koniecznością przedstawienia kosztorysu, a nierzadko także biznesplanu. Wszystko zależy jednak od rodzaju inwestycji i kwoty, którą chcemy zdobyć. Zakres dostępnych funduszy jest bardzo duży i w określonych przypadkach wynosi nawet dziesiątki milionów złotych.

Z racji ryzyka, jakie wiąże się z finansowaniem każdego celu pożyczki, także kredyty inwestycyjne traktowane są przez banki jako ryzykowne. Z tego też względu procedury weryfikacyjne często są bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych rodzajów pożyczek, a banki bezwzględnie wymagają ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń, takich jak np. zastaw nieruchomości. Z racji ryzyka, jakie charakteryzuje tego typu kredyt, interesujące jest to, na jakie oprocentowanie może liczyć wnioskodawca.

Wysokość oprocentowania kredytów inwestycyjnych bywa, oczywiście, różna - w zależności od oferty poszczególnych banków. Te dość często ustalają jego wysokość indywidualnie w oparciu o zdolność i wiarygodność kredytową przedsiębiorstwa. Jedną z instytucji, która podaje do ogólnej wiadomości minimalną wysokość marży dla standardowej oferty kredytu inwestycyjnego jest PKO BP. Firmy z sektora MSP mogą liczyć na tego typu pożyczkę z oprocentowaniem nominalnym już od 5,11 proc. przy prowizji wynoszącej 1,5 proc.

Jeśli interesuje nas kredyt inwestycyjny i chcemy wiedzieć, na jakie oprocentowanie należy się nastawić, nie pozostaje nam nic innego, jak odwiedzić placówkę wybranego banku. Tylko w ten sposób bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową i określi marżę, jaką może nam zaproponować. Dodatkowo warto zaznaczyć, że im lepiej opracujemy nasz plan inwestycyjny, który przedstawimy doradcy bankowemu, na tym lepsze warunki kredytowania będzie mogli liczyć.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam