Kredyty unijne dla małych i średnich firm w zasięgu ręki

2014-01-23 16:41:00

Wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą rośnie zainteresowanie kredytami z dotacjami unijnymi. Zarówno początkujące firmy, jak i przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, mogą ubiegać się o takie finansowanie. Sprawdźmy, gdzie dostaniemy kredyty unijne dla małych i średnich firm.

Na rynku finansowym znajdziemy banki promujące pożyczki z unijnymi dotacjami dla małych firm. Przykładem instytucji, która szczególnie angażuje się w takie działania jest Idea Bank, którego nadrzędnym celem jest kredytowanie działalności gospodarczych. Zarówno mikro-, małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na jego pomoc. Pożyczki unijne dla małych firm funkcjonują w ofercie Idea Banku od kilku lat, ich koncepcja powstała z inicjatywy samej instytucji oraz Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Kredyty unijne to wyjątkowo pomocne rozwiązanie dla małych firm, które mają kłopoty z uzyskaniem finansowania w innych instytucjach. Idea Bank udziela pożyczek unijnych w województwach dolnośląskim oraz łódzkim. Na południu Polski wspiera klientów głównie w zakresie kredytów obrotowych oraz produktów bankowych na start działalności gospodarczej. Maksymalna kwota, jaką otrzyma przedsiębiorca to 250 tys. zł w przypadku kredytów celowych oraz 500 tys. zł na kredyty inwestycyjne. W województwie łódzkim Idea Bank oferuje klientom 250 tys. zł w ramach kredytu obrotowego i 350 tys. zł pożyczki na start.

Warunki kredytu unijnego w Idea Banku

Koszty kredytów z dotacjami UE są znacznie niższe od kosztów ponoszonych przy standardowych pożyczkach dla przedsiębiorców. Oprocentowanie kredytu z dofinansowaniem unijnym mieści się w granicach 1,5–3 proc., w zależności od rodzaju kredytu. Prowizja i marża są zerowe. Jako zabezpieczenie spłaty w większości przypadków bank oczekuje poręczenia. Aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe ze wsparciem unijnym, wystarczy zaledwie jeden poręczyciel. Maksymalny okres kredytowania to 59 miesięcy. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest wiele. Należą do nich mniej rygorystyczne metody weryfikacji zdolności kredytowej beneficjenta, pozwalające na szybsze otrzymanie dodatkowych funduszy. Innym atutem kredytów unijnych dla małych firm są niskie koszty pożyczki, wynikające z preferencyjnych warunków umowy kredytowej. Kolejną zaletą jest możliwość złożenia wniosku przez Internet oraz krótki okres oczekiwania na decyzję kredytową wynoszący nawet 1 dzień. 

Sprawdź też: Polskie sieci aniołów biznesu

Kredyt unijny w FM Banku

Pozostałe banki również postanowiły wzbogacić ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przykładem jest Fm Bank, który zaproponował firmom pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Atutem kredytu w Fm Banku jest uproszczona procedura przyznawania dodatkowych pieniędzy oraz gwarancja de minimis, które obniża koszty kredytowe. W listopadzie 2013 r. kredyty na start z gwarancją zostały wzbogacone o pakiety inwestycyjne.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam