Czym różnią się kredyty dla firm od kredytów dla osób fizycznych?

2014-01-31 11:00:00

Kredyty dla firm i kredyty dla osób fizycznych to różne grupy produktów finansowych. Odmiennie przebiega przyznanie kredytu, inne dokumenty są wymagane do ich udzielenia.

Kiedy po pożyczkę do banku udają się klient indywidualny i właściciel firmy, muszą założyć, że czeka ich odrębny proces przyznania kredytu. Kredyty dla firm i kredyty dla osób fizycznych przyznawane są na nieco innych zasadach. Warto dowiedzieć się, jakie dokumenty musi przedstawić klient indywidualny, a jakie przedsiębiorstwo starające się o kredyt.

Kredyt dla osób fizycznych

Osoby fizyczne sięgają po kredyt konsumpcyjny. Pozwala on na zakup dowolnej rzeczy, np. mebli, sprzętu, samochodu czy wycieczki. Trafi jedynie do osoby fizycznej. Nie ma możliwości, aby wziąć kredyt konsumpcyjny na działalność gospodarczą. 

Wyróżniamy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. W pierwszym przypadku klient banku dostaje gotówkę wprost na rachunek. Druga opcja zakłada wpływ pieniędzy na konto osoby lub firmy, od której pożyczkobiorca zakupił daną rzecz, na którą zaciągnął kredyt. Jeżeli osoba starająca się o pożyczkę ma jasną sytuację związaną z zarobkami oraz adekwatną zdolność kredytową, przyznanie pożyczki to kwestia nawet jednej wizyty w oddziale banku. Kredyt wyliczany jest na podstawie stałych lub zmiennych stóp procentowych. Warto porównać oferty kilku banków, gdyż różnice w proponowanym oprocentowaniu potrafią być znaczne.

Kredyt dla firm

Obecnie dział kredytów dla firm w wielu bankach przeżywa prawdziwy rozkwit. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej osób z odwagą podejmuje wyzwanie założenia i rozwijania własnej firmy.

Pierwszą grupę kredytów na firmę stanowią te, które przeznaczone są na założenie działalności. W tym przypadku kredytobiorca musi się naprawdę wykazać. Jego zadaniem jest udowodnienie bankowi, że biznes ma przyszłość, będzie się rozwijał i przynosił dochody.

Druga opcja to kredyt, który można porównać do kredytu gotówkowego. Firma potrzebuje niedużej sumy pieniędzy na sfinansowanie bieżących potrzeb. Tego typu pożyczki bank udzieli najchętniej, gdyż cel jest mało ryzykowny.

Trzecia grupa to kredyty, które mają służyć intensywnemu rozwojowi firmy. Wymagają konieczności dopełnienia wielu formalności, ale i kwota możliwa do uzyskania jest znaczna. Firma potrzebuje bowiem wsparcia finansowego na rozwój z wieloletnią perspektywą. Banki mogą wymagać ustanowienia zabezpieczeń w postaci hipoteki budynków należących firmy czy zastawu w postaci sprzętu, narzędzi.

Kredyty dla firm wymagają dostarczenia do banku większej ilości dokumentów, potwierdzeń, zabezpieczeń i są bardziej zawiłe od kredytów dla osób fizycznych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam