Czy pożyczki prywatne są tańsze od bankowych?

2013-12-31 16:09:00

Pożyczki prywatne to alternatywa dla kredytów bankowych. Nie każdy może wziąć kredyt w banku, a zdarza się, że sytuacja finansowa sprawia, że skądś pieniądze trzeba pożyczyć. Pozostaje zatem możliwość skorzystania z pożyczki prywatnej.

Większość ludzi stara się żyć tak, aby oddalić ryzyko pojawienia się niespodziewanych wydatków. Niestety, codzienność potrafi pisać własne scenariusze, często przez nas niechciane, a nagle pojawiające się potrzeby powodują, że szybko musimy zgromadzić odpowiednie fundusze. Skąd najlepiej je brać?

Jeśli nie bank, to co?

Choć znaczna grupa konsumentów udaje się po kredyt do banku, niestety, nie dla wszystkich drzwi tej instytucji będą otwarte. Wystarczy, że klient posiada niejasną sytuację związaną z nieterminowym spłacaniem poprzednich pożyczek, jego zdolność kredytowa jest zbyt niska albo wystąpiły inne problemy, które ograniczają dostęp do środków bankowych, i powstaje problem z uzyskaniem finansowania. Rozwiązaniem w takim momencie mogą być pożyczki prywatne. Udzielane są przez osoby prawne, które bankami czy profesjonalnymi firmami pożyczkowymi nie są, lub też przez osoby fizyczne, które chcąc użyczać innym pieniędzy na procent.

Pożyczki typu social lending to pożyczki społecznościowe, które polegają na udzielaniu wsparcia finansowego pomiędzy osobami prywatnymi, bez ingerencji banków i innych tego typu instytucji finansowych. Korzystając z takiego rozwiązanie (np. za pośrednictwem serwisów internetowych, pomagających w zawieraniu umów pożyczkowych między kontrahentami) klient pomija całą biurokrację, która spotka go w banku. Choć udział w tego typu programie niesie za sobą ryzyko, właściciele najbardziej popularnych stron zrobili wiele, aby transakcje były bezpieczne - począwszy od weryfikacji danych osobowych, po sprawdzenie realności konta pożyczkobiorcy czy nawet jego historii kredytowej. W Polsce do najbardziej popularnych stron, umożliwiających zawarcie pożyczek typu social lending, należą kokos.pl, finansowo.pl oraz zakra.pl.

Czy pożyczki prywatne się opłacają?

Nie zawsze pożyczka w placówce bankowej jest możliwa do uzyskania. Czasem bank wymaga zbyt dużej ilości dokumentów, niemożliwych do przedłożenia, ustanowienia konkretnego zabezpieczenia, którego nie chcemy lub nie możemy dołączyć, albo też po prostu oferowane oprocentowanie jest zbyt wysokie. Wówczas warto wziąć pod uwagę inne opcje pozyskiwania pieniędzy. Pożyczki prywatne potrafią zaskoczyć, gdyż możemy zdobyć w ten sposób ofertę, której oprocentowanie będzie niższe, aniżeli to które zaproponowałby nam bank. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i przeprowadzać tego typu transakcje z pomocą sprawdzonych portali pośredniczących. Umożliwiają one m.in. wystawianie i zapoznawanie się z opiniami innych osób na temat zarówno pożyczkodawców, oferujących swoje usługi, jak również pożyczkobiorców, którzy już korzystali z tego rodzaju pomocy finansowej. Komentarze innych użytkowników o kontrahentach mogą być niezwykle pomocne dla konsumenta, będąc cenną podpowiedzią podczas podejmowania decyzji związanej z kredytem u danego pożyczkodawcy.

Plusem pożyczek prywatnych może być także szybkość zawierania umów. Oszczędzając czas, oszczędzamy również pieniądze. Należy przy tym pamiętać, że pożyczki prywatne nie zawsze będą tańsze od bankowych - warunki każdej transakcji ustalane są indywidualnie między kontrahentami.

Marzena Kazbieruk