Od czego zależy zdolność kredytowa?

2013-12-18 13:00:00

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę pożyczki, o jaką możemy wnioskować w danym momencie. Poszczególne banki podchodzą do jej wyliczania nieco inaczej, jednak w przybliżeniu jesteśmy w stanie sami oszacować, na jaki kredyt gotówkowy możemy liczyć. Pomoże nam w tym internetowy kalkulator zdolności kredytowej.

Kalkulator zdolności kredytowej jest narzędziem ogólnodostępnym w sieci. Bez większego problemu znajdziemy je na wielu portalach finansowych, a wszystkie opierają swoje wyliczenia na podobnych założeniach. Jeśli więc planujemy skorzystać z kredytu gotówkowego, możemy już teraz wstępnie wyliczyć kwotę, jaką może zaproponować nam bank.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Aby wyliczyć naszą zdolność kredytową, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Korzystając z kalkulatora online wystarczy podać w odpowiednich rubrykach informacje o naszych dochodach, wydatkach i inne dane na temat gospodarstwa domowego, w jakim żyjemy, a o których wpisanie zostaniemy poproszeni.

Zobacz: Kalkulator zdolności kredytowej

Z reguły podać należy informacje takie jak:

  • ilość osób w gospodarstwie domowym,

  • nasz średni dochód netto lub średnie dochody netto osób pracujących (w gospodarstwie domowym),

  • wysokość wszystkich spłacanych rat kredytowych,

  • wysokość limitów na kartach kredytowych,

  • wysokość limitu w koncie osobistym,

  • suma innych stałych zobowiązań (np. alimenty, pożyczki w firmach prywatnych),

  • okres kredytu, który nas interesuje.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól powinniśmy uzyskać wskazówkę, jaką kwotę najprawdopodobniej zgodzi się pożyczyć nam bank. Oczywiście nie można takich wyliczeń traktować jak wyroczni, ponieważ poszczególne banki przyjmują różne kwoty progowe, których wysokość uwzględnia sumy zarezerwowane na comiesięczne wydatki statystycznego konsumenta (takie jak np. opłacenie rachunków za media i czynsz). Możemy jednak dzięki kalkulatorom zdobyć ogólną wiedzę o tym, jak duży kredyt może być w zasięgu naszej ręki.

Teoria a praktyka

W praktyce okazuje się, że ten sam konsument, wnioskujący o pożyczkę w kilku bankach, może otrzymać nieco odmienne propozycje maksymalnych dostępnych dla niego kwot kredytu. Ostatecznie więc 100 proc. pewności co do wysokości osiągalnej dla nas pożyczki uzyskujemy dopiero w momencie złożenia wniosku. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy mamy jakąkolwiek szansę na kredyt przy wykazywanych dochodach, warto wcześniej wypróbować jeden z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej. Zawsze warto wiedzieć, na jaką sumę w przybliżeniu możemy liczyć, idąc do banku.

Ekspert Comperia.pl