Czy można ufać kalkulatorom kredytów hipotecznych?

2014-01-07 17:45:00

Decyzja o zaciągnięciu kredytu jest bardzo ważna i niezwykle trudna, zwłaszcza gdy przyjdzie nam pożyczyć większą sumę pieniędzy, tak jak dzieje się to m.in. w przypadku planów zakupu mieszkania. Oferty różnych banków znacznie się między sobą różnią, a jeśli chcemy znaleźć kredyt hipoteczny na najkorzystniejszych warunkach, pomocne mogą okazać się internetowe kalkulatory rat. Tylko, czy na pewno można im ufać?

Bardzo często rozpoczęcie poszukiwań najlepszej oferty kredytowej rozpoczynamy w Internecie, analizując strony różnych banków. Już po przejrzeniu kilku pierwszych propozycji łatwo pogubić się we wszystkich wymaganiach, a przede wszystkim wyliczeniach rat kredytu i jego całkowitego kosztu. Szczególnie jeśli chodzi o kredyty na mieszkania, kalkulator internetowy może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Dzięki niemu zdobywamy pewność, że nasze wyliczenia są poprawne i wiemy, czego możemy się spodziewać po danym banku. Czy jednak kalkulatorom kredytów hipotecznych można w stu procentach ufać?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że tego typu kalkulatory nie powstały z myślą o tym, aby zastąpić placówki różnych banków i doradców w nich zatrudnionych. Ich zadaniem jest tylko i wyłącznie pomoc w analizie różnych ofert i nakierowanie na te propozycje, które w naszym przypadku mogą być najkorzystniejsze. Należy więc traktować je w charakterze niezbędnej pomocy, ale nie jako wyrocznię.

Skuteczność niesprawdzonych kalkulatorów kredytów hipotecznych pozostawia wiele do życzenia. Zanim więc skorzystamy z danego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę to, czy jego wyliczenia na pewno uwzględniają dodatkowe koszty, jak choćby prowizję. Ważne jest również upewnienie się, że portal, który udostępnia kalkulator, aktualizuje zawarte na stronie informacje o parametrach ofert poszczególnych banków. Kolejna kwestia dotyczy zdolności kredytowej danego klienta. Mimo iż kalkulator obliczy wysokość miesięcznej raty czy koszt całego kredytu w sposób prawidłowy, to nie może nam zagwarantować, że identyczną ofertę dostaniemy w banku. Nie dość, że kwota, której oczekiwaliśmy, może okazać się znacznie niższa, to jeszcze istnieje prawdopodobieństwo, że kredyt nie zostanie nam przyznany, ponieważ nasza historia kredytowa nie prezentuje się tak dobrze, jak oczekiwałby tego kredytodawca.

Procedury weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy nieco różnią się w każdym z banków, a kalkulator kredytowy nie będzie w stanie przedstawić nam oferty dostosowanej do konkretnego konsumenta, ponieważ nie ma dostępu do jego danych osobowych. Może się też okazać, że warunki prezentowane w kalkulatorze okażą się lepsze lub gorsze od tych, które będziemy w stanie uzyskać od konkretnego banku. W przypadku np. wysokiego wkładu własnego i doskonałej historii w BIK, może nam się udać wynegocjować warunki, o których wcześniej nie czytaliśmy w standardowej ofercie danego banku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam