Które banki oferują 0 proc. prowizji przy kredycie hipotecznym?

2014-02-04 05:08:00

Podczas poszukiwania najlepszych ofert kredytowych zazwyczaj jesteśmy już uczuleni na dodatkowe koszty, których szukamy głównie w prowizji. Z tego też powodu niezwykle kuszące wydaje się być hasło kredytu hipotecznego z 0 proc. prowizji.

Niestety, znalezienie kredytu hipotecznego z prowizją 0 proc.nie należy obecnie do najłatwiejszych zadań. Na początku warto wspomnieć, że brak prowizji rzeczywiście jest możliwy, jednak aby uniknięcie tego typu opłaty przypadło nam w udziale, musimy spełnić szereg warunków lub trafić na promocyjną ofertę banku, która jednocześnie jest ograniczona czasowo.

Typową sytuacją jest, kiedy pod hasłem kredytu hipotecznego z prowizją 0 procent kryje się możliwość wynegocjowania takich warunków, po spełnieniu wielu innych. Jeśli dla banku będziemy atrakcyjnymi klientami, możemy dostać ofertę, która okaże się tańsza niż standardowe propozycje pożyczkowe. Jeśli jednak nie mamy asa w rękawie w postaci np. wysokich zarobków, sporego wkładu własnego czy nieskazitelnej historii kredytowej, to szanse na uzyskanie preferencyjnych warunków spłaty maleją.

Niekiedy zrezygnowanie przez bank z pobierania prowizji za udzielenie kredytu na na celu zachęcić do skorzystania z innych produktów banku (ROR, karta kredytowa, fundusz inwestycyjny) czy dodatkowego ubezpieczenia. Prowizja w takich przypadkach zostanie zniesiona, gdy wnioskodawca wyrazi zgodę na wykupienie jednego czy kilku produktów niepowiązanych bezpośrednio z samą pożyczką.

Specyficznym przypadkiem możliwości zniesienia prowizji jest powiązanie tego faktu z podniesieniem oprocentowania kredytu. W takiej sytuacji może się okazać, że dla kredytobiorcy korzystniejszym rozwiązaniem będzie kredyt z prowizją i mniejszą marżą, co ostatecznie wpłynie na niższy koszt całego kredytu.

W każdym przypadku wnioskowania o kredyt, zwłaszcza tak wysokiej wartości jak kredyt hipoteczny, warto przygotować się do negocjacji zasad jego spłaty. Jeśli przedstawimy bankowi odpowiednie argumenty za tym, że jesteśmy klientami, których dobrze zatrzymać w swoich szeregach, szanse na uzyskanie preferencyjnych warunków kredytowania na pewno wzrosną.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam