Na czym polegają kredyty inwestycyjne dla firm?

2014-01-02 10:00:00

Banki oferują klientom biznesowym wiele produktów kredytowych, które różnią się miedzy sobą warunkami spłaty, wysokością dostępnych limitów kredytowych czy przeznaczeniem pozyskanych środków finansowych. Jednym z bardziej specyficznych rodzajów pożyczek dla firm jest kredyt inwestycyjny. Sprawdź, na czym polega.

Inwestycje są nieodzownym elementem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Aby zadbać o rozwój przedsiębiorstwa, niezbędne jest wdrażanie stosownych inwestycji, które mają w efekcie prowadzić między innymi do poprawy wyników finansowych. Choć wielu przedsiębiorców z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, dość niechętnie zapatruje się na inwestycje, a tym bardziej na zaciąganie w tym celu kredytów, to istnieje też wiele przypadków, w których pożyczka jest podstawą rozwoju nawet niewielkich działalności gospodarczych.

Na czym polega specyfika takiego rozwiązania? Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, który można przeznaczyć na zwiększenie wartości majątku trwałego danej firmy. Z jego pomocą można sfinansować wszystkie zakupy, które pomogą zrealizować powzięte plany, bez względu na to, czy chodzi o dodatkowe maszyny, obiekty czy patenty. Co więcej, środki z tytułu kredytu inwestycyjnego mogą być również przeznaczone na kupno papierów wartościowych, które w końcowym rozrachunku zwiększają przecież majątek firmy.

Kredyt inwestycyjny wiąże się ze specyficznymi warunkami, jakie musi spełnić przedsiębiorca podczas wnioskowania o tego typu pożyczkę. Właściciel firmy musi w tym przypadku uwiarygodnić zasadność planowanej inwestycji i jej spodziewane rezultaty, głównie w postaci zysków, jakie może ona przynieść. W zależności od oczekiwanej kwoty, jaką chcemy uzyskać, i banku, do którego się udamy, poza standardowymi dokumentami dotyczącymi udokumentowania dochodów i legalności działania przedsiębiorstwa doradca może od nas zażądać kosztorysu całej inwestycji i biznesplanu. Po weryfikacji wszystkich dokumentów i przyznaniu nam pożyczki, musimy liczyć się również z koniecznością przedstawiania wszystkich faktur i wykazywania postępów w realizacji inwestycji. Nierzadko przedstawiciele banku samodzielnie weryfikują zgodność podejmowanych przez przedsiębiorcę wydatków z założeniami umowy kredytowej.

Kredyty na inwestycje mogą być udzielane na zarówno na krótki, jak i bardzo długi okres spłaty, sięgający nawet kilkunastu lat. Jeśli posiadamy interesujący projekt rozwojowy dla firmy, warto odwiedzić jak największą ilość banków, dzięki czemu można otrzymać ofertę, która całkowicie nas usatysfakcjonuje.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam