Kredyt dla firm bez zaświadczeń o dochodach

2014-01-03 13:00:00

Jeszcze kilka lat temu zaciągnięcie kredytu było możliwe praktycznie przez każdego i to na sam dowód osobisty. Szybko okazało się, że taka polityka w zakresie udzielania pożyczek zaczyna ściągać na banki i całą gospodarkę krajową kłopoty w postaci niespłacanych przez klientów wierzytelności. Od pewnego momentu obserwujemy więc zaostrzenie procedur przyznawania kredytów, choć wciąż możliwe jest zaciągnięcie kredytu dla firm bez zaświadczeń o dochodach.

Choć wydawać by się mogło, że zdobycie kredytu dla firm bez zaświadczeń o dochodach (czyli jedynie na oświadczenie), znacznie ułatwia kwestię zdobycia potrzebnych pieniędzy, to czasami możemy się tym wielce rozczarować. Owszem, cała procedura rozpatrywania wniosku kredytowego może być znacznie skrócona, jednak pożyczona w ten sposób kwota z pewnością nie będzie zbyt wysoka, a weryfikacji zdolności kredytowej i tak nie unikniemy. Plusem takiego rozwiązania jest natomiast brak konieczności okazywania dokumentów księgowych i wszelkich zaświadczeń o generowanych obrotach. W tym aspekcie najważniejsze będzie nasze pisemne oświadczenie, w którym deklarujemy, jaką kondycją finansową charakteryzuje się nasza firma.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt dla firmy bez zaświadczeń o dochodach musi liczyć się mimo wszystko z koniecznością okazania dokumentów potwierdzających prowadzenie przez niego działalności gospodarczej, m.in. okazać należy dokument potwierdzający wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz NIP i REGON. Poza tym wymagane będą dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy, tak jak w przypadku starania się o kredyt gotówkowy dla osób fizycznych zatrudnionych na etat. Dodatkowo wymagane mogą być jednak zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnością składek na ubezpieczenie społeczne i podatków.

Sprawdź też: Polskie sieci aniołów biznesu

Jeśli chodzi o warunki spłaty kredytów na oświadczenie, to banki zwykle stosują większe marże, czyli wyższe oprocentowania pożyczek, w stosunku do standardowych ofert, wymagających udokumentowania zarobków. W wielu przypadkach ograniczona będzie także maksymalna kwota możliwa do przyznania.

Kredyty dla firm bez zaświadczeń o dochodach ciągle są dość szybką i wygodną formą finansowania działalności przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo braku konieczności przedstawiania stosu dokumentów potwierdzających nasz dochód, bank i tak skrzętnie zweryfikuje naszą zdolność kredytową.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam