Czy bezrobotny ma szansę na kredyt gotówkowy?

2013-12-30 18:30:00

Potrzeba wynikająca z konieczności dokonania niespodziewanego zakupu czy spłaty jakiejś należności przytrafia się każdemu. Co jednak, jeśli taka sytuacja przydarzy się osobie, która straciła pracę i nie ma odłożonych wystarczających oszczędności. Czy istnieje szansa na zdobycie kredytu gotówkowego przez bezrobotnego?

Reklamy bankowe sugerują, że każdy konsument będzie traktowany na podobnych zasadach. Oznacza to, że mimo braku pracy, oczywiście mamy możliwość wybrania się do placówki danego banku i poddania się procedurze weryfikacyjnej. W takim przypadku należy jednak liczyć się z tym, doradca zapyta nas o źródło i wysokość naszych dochodów, jako o najważniejszy czynnik, determinujący wysokość przyznanego kredytu, a także samą możliwość jego przyznania. W praktyce nie mamy więc szans, aby przez taką procedurę przejść pozytywnie i otrzymać niezbędny zastrzyk gotówki.

Czy to oznacza, że pożyczki dla bezrobotnych nie istnieją? Szanse na kredyt rzeczywiście są znikome, jednak istnieje możliwość zdobycia pożyczki gotówkowej, reklamowanej przez niektóre z instytucji pozabankowych właśnie jako kredyty gotówkowe dla bezrobotnych. Można je uzyskać bez zaświadczeń i nawet bez sprawdzania historii kredytowej w BIK. Zazwyczaj jedynym dokumentem wymaganym do podpisania umowy jest dowód osobisty. Co więcej, okazuje się, że taka metoda naprawdę działa. Problem pojawia się jednak dopiero po podpisaniu umowy.

Kredyty gotówkowe dla bezrobotnych, które można zdobyć w części firm pożyczkowych, oznaczają w znacznej większości przypadków kłopoty. Są one związane z naliczaniem wysokich odsetek, a także wielu innych, dodatkowych opłat, które sprawiają, że całkowity koszt kredytu potrafi być kilkukrotnie wyższy niż kwota, która sami otrzymaliśmy. Możliwość spłaty takiej sumy przez osobę bezrobotną graniczy zazwyczaj z cudem, a najczęściej kończy się wizytą komornika.

Często przyczyną poważnych kłopotów finansowych jest niewiedza na temat tego, co wiąże się z podpisaniem różnego rodzaju dokumentów, bez ich wcześniejszego przeczytania. Często pożyczamy też pieniądze bez dokładnego zastanowienia się, czy będziemy w stanie je zwrócić. Nierzadko uzyskana w ten sposób kwota okazuje się w rzeczywistości naszym kaprysem, a gotówkę wydajemy na przedmioty w rzeczywistości zbędne, a powodujące zobowiązania, których spłaty nie da się przecież uniknąć.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam