Koszty kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem

2014-01-28 16:44:00

Banki kuszą klientów ofertami kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem, promując je za pomocą różnych zabiegów, takich jak choćby obniżanie oprocentowania pożyczek ubezpieczonych. A jak prezentują się koszty tego typu polis?

Tym, na co należy przede wszystkim zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu, są z pewnością odsetki. W większości przypadków najprostsze kalkulacje pokazują, że pożyczenie określonej kwoty skutkuje koniecznością poniesienia sporych kosztów obsługi zadłużenia. Często w celu zmniejszenia wysokości oprocentowania mamy możliwość zdecydowania się na kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem. Wiele banków oferuje tego typu promocje, na które klienci dość chętnie się decydują. Warto jednak zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje są z tym związane.

Przede wszystkim należy liczyć się z kosztami wykupienia polisy. Stawki ubezpieczeń wahają się zwykle między 0,06 proc. a 1 proc. wartości kredytu. Zazwyczaj bank pobiera całą kwotę składki ubezpieczeniowej z góry, potrącając należność podczas wypłaty pożyczki. Koszt polisy zostaje więc skredytowany, a co za tym idzie, naliczane są od niego także odsetki w każdej kolejnej racie. W praktyce oznacza to więc, że zaciągając kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem, musimy spłacać i kredyt, i ubezpieczenie. Nie zawsze, jednak bardzo często, ostateczna wartość takiej promocyjnej pożyczki jest wyższa, niż w sytuacji, gdy z ubezpieczenia zrezygnujemy.

Przed zdecydowaniem się na dane rozwiązanie, najlepiej dokładnie wyliczyć, z jakimi kosztami końcowymi wiąże się każda opcja kredytowania, aby móc wybrać tę, która okaże się dla nas bardziej korzystna.

Osobną kwestią pozostaje pytanie, czy ubezpieczenie rzeczywiście przynosi kredytobiorcy wymierną korzyść i zabezpiecza spłatę danego kredytu w odpowiedni sposób. Aby sobie na nie odpowiedzieć, należy dokładnie wczytać się w warunki danej polisy. Często wypłata sumy ubezpieczenia przysługuje tylko w tych sytuacjach, które uznać można za prawie niemożliwe do zaistnienia (np. ubezpieczenie od utraty pracy może chronić tylko w sytuacji, gdy nasz pracodawca ogłosi bankructwo, co często raczej się nie zdarza). Zdecydowanie warto poznać szczegóły umowy ubezpieczeniowej przed jej podpisaniem, ponieważ może się okazać, że płacimy za coś, co jest dla nas bezużyteczne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam