Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu - jakie dokumenty będą potrzebne?

2014-01-29 11:00:00

Głównym problemem związanym z kredytami jest ich wysokie oprocentowanie, które poddaje często w wątpliwość sens ich zaciągania. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy posiadamy własne nieruchomości - kredyt gotówkowy pod hipotekę domu czy mieszkania może być bardzo korzystny. Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania tego rodzaju pożyczki.

Zwykłe kredyty gotówkowe bywają drogie, dlatego wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu tymczasem jest rozwiązaniem, jakie wiąże się ze stosunkowo niskim oprocentowaniem, a co za tym idzie, obniża się także jego całkowity koszt w porównaniu do kosztów tradycyjnych pożyczek. W praktyce kredyt gotówkowy pod hipotekę domu jest pożyczką hipoteczną, którą oferuje wiele banków na lepszych lub gorszych warunkach. Zanim jednak przystąpimy do starań o uzyskanie takiej pożyczki, warto wiedzieć, jakie dokumenty będą wymagane przez bank.

Oczywiście każdy z banków może mieć swoje - bardziej lub mniej restrykcyjne - procedury, w związku z którymi będziemy zmuszeni przedstawić określoną ilość dokumentów. Bez względu jednak na kredytodawcę, z pewnością będziemy musieli posiadać przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość (często nawet dwa). Potrzebny będzie także dokument tożsamości współmałżonka, który będzie składał swój podpis pod zgodą za zaciągnięcie zobowiązania, a w przypadku wystąpienia rozdzielności majątkowej - zaświadczenie potwierdzające jej ustanowienie (np. orzeczenie sądu).

Bank z pewnością będzie chciał też zweryfikować naszą sytuację finansową, gdyż sama nieruchomość będzie stanowiła tylko zabezpieczenie, które pozwoli nam jednocześnie uzyskać lepsze warunki niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. W związku z tym konieczne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego źródło naszych dochodów i ich wysokość. W zależności od sytuacji kredytobiorcy, może to być zaświadczenie o dochodach wydane przez zakład pracy, a w przypadku emerytów - decyzja potwierdzająca przysługujące im prawo do otrzymywania świadczenia.

W przypadku kredytu gotówkowego pod hipotekę domu najważniejsze będą jednak dokumenty potwierdzające nasze prawa do danej nieruchomości. Poza aktem notarialnym będzie to np. wypis z księgi wieczystej czy też zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Kompletną listę dokumentów do kredytu pod hipotekę znajdziesz poniżej:

Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu może być doskonałym rozwiązaniem, które umożliwi otrzymanie atrakcyjnego kredytu nawet na większą kwotę, a to wszystko przy stosunkowo niskim oprocentowaniu. Z racji tego, że takie rozwiązanie znajdziemy w coraz większej ilości banków, z pewnością warto się nim zainteresować.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam