Szanse na kredyt gotówkowy bez umowy o pracę

2013-12-18 10:32:00

Część osób pracujących w ramach umowy o dzieło lub umowy-zlecenia uważa, że ze względu na formę zatrudnienia praktycznie nie ma szans na otrzymanie kredytu. Czy rzeczywiście prawdą jest, że szanse na kredyt gotówkowy bez umowy o pracę są znikome?

Powszechne opinie o tym, że praca w oparciu o umowy cywilno-prawne przekreśla szanse na bankową pożyczkę, są nieco przesadzone. Owszem, umowa o pracę będzie dla banku dodatkowym atutem w ocenie wiarygodności kredytowej konsumenta, jednak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło nie oznaczają automatycznej negatywnej odpowiedzi na złożony wniosek kredytowy. Oba dokumenty potwierdzają przecież źródło dochodów konsumenta, świadcząc o jego zdolności kredytowej.

Sprawdź też: Lista banków, które pożyczą na umowę-zlecenie

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego bez umowy o pracę jest możliwe, jednak bank będzie wymagał od nas z reguły kilku dodatkowych dokumentów. Po okazaniu umowy o dzieło lub umowy-zlecenia fakt naszego zatrudnienia nie tylko zostanie odpowiednio zweryfikowany, ale także zazwyczaj będziemy musieli dowieść ciągłości otrzymywania wynagrodzenia, by upewnić bank o tym, że praca dla danego przedsiębiorcy nie jest tylko chwilowym kaprysem. W jednym przypadku wystarczą dokumenty w postaci zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, w innych wymagane będzie także dostarczenie umów oraz wyciągów z konta osobistego z wpływem wynagrodzenia z określonego okresu. Zazwyczaj przy umowach-zleceniach banki ciągłości zatrudnienia w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, a w przypadku umów o dzieło - z 12 miesięcy wstecz.

Bank może nie tylko sprawdzić naszą historię w BIK, ale - jeśli dostarczymy mu wyciągi z konta osobistego, nawet operacje wykonywane na rachunku w danym okresie, gdzie poza wpływami wynagrodzenia, równie ważne będą wypłaty. Jeśli nasz styl życia pozwalał nam na odkładanie oszczędności, będzie to sytuacja dobrze odebrana przez bank. Jeśli jednak pod koniec każdego miesiąca konto było prawie puste, to wątpliwości banku odnośnie do regularności przyszłego spłacania zadłużenia mogą okazać się kluczowe i skutkować negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego.

Sprawdź też: Pożyczki dla bezrobotnych - gdzie ich szukać?

Jeśli dostarczymy do banku dokumenty potwierdzające zatrudnienie, a wysokość naszych zarobków będzie przemawiać na korzyść zdolności kredytowej, szanse na kredyt gotówkowy, nawet bez umowy o pracę, staną się realne. Pozytywne rozpatrzenie wniosku może skutkować przyznaniem nie tylko pożyczki gotówkowej, ale także karty kredytowej, kredytu samochodowego, linii w ROR, a w niektórych przypadkach nawet kredytu hipotecznego, choć ta ostatnia opcja będzie wymagała poczynienia nieco większych starań.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam