Czy kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia jest osiągalny?

2013-12-18 11:50:00

Podczas przygotowywania wniosku kredytowego z pewnością doradca bankowy nakieruje nas na temat ubezpieczenia spłaty pożyczki. Nie wszyscy klienci chcą jednak z niego skorzystać i tu pojawia się pytanie, czy kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia jest możliwy do uzyskania?

Odpowiedź na pytanie, czy można zaciągnąć kredyt bez ubezpieczenia, nie jest jednoznaczna. Owszem, wiele banków posiada w swojej ofercie pożyczki, które mogą być zabezpieczone w inny sposób, jednak z reguły ich pracownicy starają się zachęcić klientów do skorzystania z ubezpieczenia spłaty, nawet jeśli jest ono dobrowolne, np. oferując w zamian mniejszą prowizję czy niższe oprocentowanie kredytu. Z pozoru może wydawać się, że bank nie ma żadnego interesu w promowaniu produktów ubezpieczeniowych do pożyczek - w końcu na polisach zarabia sam ubezpieczyciel, którym przecież nie jest bank. W praktyce jednak zysk ze składki polisy częściowo trafia także na konto banku, więc z pieniędzy przez nas wpłaconych korzysta także on. Kredytobiorca z kolei, mimo iż otrzymuje pozornie atrakcyjniejsze warunki w umowie kredytowej, musi liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów wynikających z treści polisy. W praktyce całkowity koszt takiego „taniego” dzięki nieobowiązkowemu ubezpieczeniu kredytu może być wyższy niż w sytuacji, gdy oprocentowanie pozostanie bez zmian, a my nie wykupimy polisy.

Mimo dostępności kredytów gotówkowych bez ubezpieczenia, warto też odpowiedzieć sobie na to pytanie, czy - pomijając kwestię uzyskania preferencyjnych warunków kredytowania - sama polisa stanowi dla nas wymierną korzyść. Najczęściej proponowane ubezpieczenia spłaty zadłużeń dotyczą ochrony w przypadku utraty pracy, niezdolności do jej wykonywania, poważnej choroby lub śmierci. Jeśli zaciągamy kredyt długoterminowy, skorzystanie z ubezpieczenia daje nam poczucie bezpieczeństwa. Nie sposób bowiem przewidzieć, w jakiej sytuacji będziemy się znajdowali np. za pięć czy sześć lat. Jeśli stracimy w tym czasie pracę, a przez to przestaniemy być wypłacalni, nasza sytuacja finansowa może znaleźć się w dramatycznym punkcie.

Pamiętać musimy jednak o tym, że ogólne warunki ubezpieczeń często wymieniają szereg wyłączeń, które mogą skutecznie uniemożliwić wypłatę odszkodowania, gdy będzie nam się wydawać, że teoretycznie polisa powinna pokrywać szkodę wynikłą z danego zdarzenia losowego. Przykładem może być ubezpieczenie od utraty pracy, które nie chroni nas wówczas, gdy z pracy zrezygnujemy sami lub zostaniemy zwolnieni z własnej winy. Zanim więc zdecydujemy się na ubezpieczenie spłaty pożyczki, warto wcześniej dokładnie zapoznać się z treścią polisy i pomyśleć, czy na pewno ten rodzaj zabezpieczenia będzie nam potrzebny.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam