Kredyt odnawialny w ROR czy karta kredytowa - co lepsze?

2013-12-20 06:00:00

Planując pożyczkę na niezbyt wysoką kwotę, mamy do wyboru wiele form kredytowania, oferowanych przez instytucje bankowe. Należą do nich między innymi kredyt odnawialny w ROR oraz karta kredytowa. Jakie korzyści niosą za sobą te dwa produkty bankowe oraz który z nich jest dla nas bardziej opłacalny?

Klienci mogą korzystać z coraz większej liczby produktów finansowych, pojawiających się na rynku bankowym. W przypadku braku gotówki, z łatwością można pokusić się o sfinansowanie naszych wydatków za pożyczone sumy. Z pomocą przyjdzie nam wiele możliwości, zaczynając od kredytów gotówkowych, poprzez wykorzystanie limitów w rachunku ROR, a skończywszy na kartach kredytowych.

Okres zwiększonych zakupów przedświątecznych

Z reguły najwięcej pieniędzy w skali całego roku wydajemy w okresie przedświątecznym, co łączy się z gwiazdkowymi prezentami. W wielu branżach w tym czasie realizowana jest połowa, a nawet dwie trzecie całkowitej rocznej sprzedaży. Klienci mogą wówczas liczyć na promocyjne oferty, zwłaszcza w przypadku sprzętu RTV czy AGD.

Sprawdź też: Karta debetowa czy kredytowa - która lepsza?

Co zrobić, gdy nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy?

Okres przedświąteczny to promocje nie tylko w sklepach, ale również w bankach. Warto wiedzieć, że jest to czas atrakcyjnych ofert kredytów. Posiadając rachunek w danej instytucji, możemy skorzystać z proponowanej przez niego linii kredytowej. Taką możliwość mają klienci, korzystający z konta bankowego, na które co miesiąc wpływa pensja. Gdy nie dysponujemy w takim rachunku linią kredytową, warto zastanowić się nad jej otworzeniem. Ten rodzaj produktu bankowego jest przyznawany niemal automatycznie stałym klientom. W większości przypadków jest to jedna z najtańszych form kredytowania. Dla instytucji bankowej ryzyko kredytowe związane z przyznaniem limitu na koncie jest niewielkie, bo każdy wpływ na rachunek osobisty automatycznie zostaje przeznaczony na pokrycie debetu. W ten sposób, pożyczkobiorca decydujący się na kredyt odnawialny na rachunku ROR, może liczyć na korzystne warunki, dotyczące oprocentowania oraz kosztów dodatkowych zadłużenia, takich jak choćby prowizja.

Plusy i minusy linii kredytowej w ROR

Atutem wykorzystania z linii kredytowej w ROR jest możliwość spłaty w danym miesiącu jedynie odsetek od kredytu, który wykorzystaliśmy. Uregulowanie samego kapitału możemy przenieść na kolejny okres rozliczeniowy. Do minusów korzystania z linii kredytowej na rachunku ROR możemy zaliczyć przede wszystkim brak kontroli nad wydatkami. Dostęp do linii kredytowej mamy dowolnym momencie, co często przekłada się na niekończące się zadłużenie występujące na rachunku, co może poskutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Kusząca karta kredytowa

Posiadanie karty kredytowej to możliwość korzystania z nieoprocentowanego kredytu najczęściej do 60 dni. Średnie okresy w jakich nie zapłacimy za korzystanie z pożyczki zaciągniętej w ramach karty kredytowej wahają się między 50 a 55 dniami. Problem pojawia się przy niespłaceniu zadłużenia w okresie bez odsetek. W takiej sytuacji, oprocentowanie kredytu może sięgnąć nawet kilkunastu, a nawet 20 proc.

Sprawdź też: Jak nie płacić za kartę kredytową?

Plusy i minusy kart kredytowych

By otrzymać kartę kredytową, podobnie jak w przypadku linii debetowej w ROR, nie potrzeba wysokiej zdolności kredytowej. Klienci dysponujący kartami kredytowymi - oprócz stałego dostępu do dodatkowych pieniędzy - mogą liczyć na wiele programów rabatowych, które nierzadko pozwalają uzyskać zwrot części poniesionych wydatków opłaconych z użyciem karty. Minusem tego produktu bankowego jest konieczność kontrolowania terminu spłaty zadłużenia, by nie narazić się na wysokie oprocentowanie po zakończeniu okresu bezodsetkowego oraz opłaty za wysyłane monity o przekroczeniu terminu wymagalności raty.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam