Kredyt samochodowy czy leasing? Wybierz mądrze!

2014-01-07 16:00:00

Przedsiębiorcy, którzy chcą kupić auto z pomocą pieniędzy pożyczonych od banku, często zadają sobie pytanie, co w ich przypadku będzie korzystniejsze - kredyt samochodowy czy leasing. Prostej odpowiedzi w tej kwestii nie ma, a wszystko zależy od stanu naszego budżetu.

Pozornie leasing wydaje się być najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które chcą nabyć nowy samochód. Jest to związane głównie z amortyzacją i możliwością odliczenia wysokich stawek podatku VAT. Jeśli jednak dobrze się zastanowimy, kredyty samochodowe mogą okazać się w pewnych sytuacjach korzystniejsze.

Z punktu widzenia formalności i chęci ich zminimalizowania podczas całego procesu wnioskowania o kredyt z pewnością lepszym wyborem będzie leasing, gdzie procedury są wręcz maksymalnie uproszczone. Otrzymanie leasingu nie powinno nastręczać większych problemów, głównie ze względu na zabezpieczenia stosowane przez firmy leasingowe. Samochód pozostaje ich własnością, więc w razie niewywiązywania się leasingobiorcy z obowiązków wobec leasingodawcy, pojazd mogą bez większych utrudnień sprzedać. Procedury bankowe przy udzielaniu kredytu będą bardziej skomplikowane.

Decydując się na kredyt samochodowy można skorzystać z oferty kredytów balonowych, które nie przewidują dodatkowych odsetek ("kredyty 0 procent"), co będzie czyniło je jednymi z najtańszych sposobów finansowania zakupu auta z udziałem pieniędzy pożyczkowych z banku, tańszym nawet od leasingu. Kluczowe znaczenie w wyborze rodzaju kredytowania pojazdu mogą mieć jednak nie odsetki, ale pozostałe czynniki, niezwiązane bezpośrednio z kosztem, jaki musimy ponosić za udzielenie pożyczki na rzecz kredytodawcy.

Na niekorzyść atrakcyjności oferty leasingu może przemawiać brak możliwości szybszej spłaty całej wartości pojazdu. Dodatkowo w przypadku kredytów samochodowych możemy rozłożyć spłatę pojazdu na większą liczbę lat, a w razie problemów, nawet na okresowe zawieszenie spłaty rat. Co więcej, z umowy można wywiązać się przedterminowo, a samochód od razu przejdzie na naszą własność (oczywiście, po dopełnieniu odpowiednich formalności). W leasingu wykupienie pojazdu możliwe jest dopiero po zakończeniu umowy leasingowej, a w przypadku braku klauzuli wykupu nawet uniemożliwia takie rozwiązanie.

Leasing pozwala jednak obniżyć podstawę opodatkowania, co stanowi dodatkową korzyść dla przedsiębiorcy.  Przed podjęciem decyzji o rodzaju finansowania auta należy więc porównać wszystkie aspekty, jakie wiążą się z konkretnym sposobem pozyskania pieniędzy na jego zakup.

Renata Grochowska