Czy oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych różni się od gotówkowych?

2013-12-13 14:50:00

Kiedy zdecydować się na kredyt gotówkowy a kiedy na konsolidacyjny? Jeśli nie wiesz, sprawdź, jak bardzo różnią się ich oprocentowania.

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które mają do spłaty kilka zadłużeń i chcą zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań bądź dobrać dodatkową gotówkę na własne potrzeby. Konsolidacja pozwala na połączenie wielu należności w jedną. Do najważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą ten zabieg, należy możliwość wydłużenia czasu zwrotu pożyczki, co jest ważne dla klientów wykazujących trudności z regularnymi spłatami kilku rat kredytowych jednocześnie. Dzięki temu mają oni szansę na obniżenie wysokości miesięcznych należności, wymaganych do uregulowania.

Jak działa konsolidacja kredytów?

Konsolidowanie kredytów pozwala na rozliczenie wcześniejszych zobowiązań za pośrednictwem banku. Ten reguluje wówczas wszystkie zaciągnięte pożyczki klienta, udzielając mu nowego kredytu, na wysokość równą sumie kwot, jakie wymagane są do spłaty poszczególnych zadłużeń, których konsument chce się już pozbyć. Oczywiście kwota nowej pożyczki może zostać powiększona o pieniądze, jakie wnioskodawca zechce dobrać na własne potrzeby, a także wysokość ewentualnych opłat kredytowych (przykładowo prowizji czy składki ubezpieczeniowej).

Jeśli zależy nam na tym, by obniżyć wysokość miesięcznych rat, warto wydłużyć harmonogram spłaty kredytu. Takie rozwiązanie umożliwia klientowi ustalenie optymalnej wysokości miesięcznych zobowiązań. Dla wielu konsumentów jednak już sam fakt regulowania tylko jednej raty zamiast kilku jest już dużym udogodnieniem. Zwalnia kredytobiorcę z obowiązku dbania o dotrzymywanie licznych terminów spłat, zasilania kilku kont itp. W tym miejscu należy wspomnieć, że za pomocą konsolidacji można zamknąć różne zobowiązania finansowe, m.in. kredyty samochodowe, ratalne, karty kredytowe czy limity w rachunku bieżącym.

Oprocentowania kredytów konsolidacyjnych

Jedną z podstawowych korzyści kredytów konsolidacyjnych jest możliwość uzyskania niższego oprocentowania, ponieważ z reguły są tańsze od kredytów gotówkowych. Za przykład mogą nam posłużyć dwie oferty banków Millenium i Nordea. Zaciągając kredyt gotówkowy na kwotę 5000 zł na okres 84 miesięcy w Millenium Banku możemy uzyskać atrakcyjne oprocentowanie wynoszące 8,99%, przy RRSO równym 11,08%. Decydując się na konsolidację w tej samej kwocie i przy tym samym okresie spłaty w Nordea możemy natomiast otrzymać oprocentowanie 5,95%, przy RRSO 6,45%. Różnicę widać więc gołym okiem.

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam