Kiedy potwierdzamy transakcje PIN-em, a kiedy podpisem?

2013-12-11 19:00:00

Klienci płacący za zakupy kartą płatniczą są zobowiązani do potwierdzenia transakcji, wprowadzając na klawiaturze terminala numer PIN bądź składając podpis na wydruku z urządzenia. Warto wiedzieć, które z dokonywanych przez nas płatności zatwierdzamy kodem PIN, a kiedy finalizacja transakcji wymaga od klienta potwierdzenia przez podpis.

Czynnikami determinującymi sposób zatwierdzenia transakcji płatniczej są rodzaj karty oraz terminala. Na przestrzeni ostatnich lat banki oferowały klientom różnego rodzaju karty. Obecnie cechują je coraz większa wygoda użytkowania oraz funkcjonalność. To bank decyduje o tym, jakie karty płatnicze przekazuje swoim klientom i jakie ustawienia informacji są na nich zapisane. Najczęściej stosowanym sposobem potwierdzania płatności jest wprowadzenie kodu PIN na klawiaturze terminala, jednak zdarza się, że klient jest proszony o złożenie podpisu na wydruku.

Samo urządzenie również odgrywa dość duże znaczenie w całym procesie. Czasem dany terminal nie posiada odpowiedniego oprogramowania, czy też możliwości stricte technicznych do obsługi kodów PIN. Sprowadza się to do tego, że w urządzeniu brakuje tzw. pin pada, za pomocą którego klient może wprowadzić odpowiedni kod. Łączy się z tym jednoczesny brak pin pada wewnętrznego, czyli funkcji pozwalającej na takie, a nie inne przeprowadzenie transakcji. Sytuacja ta dotyczy jednak w głównej mierze starszych terminali, które sukcesywnie znikają z rynku, będąc zastępowane nowymi urządzeniami, oferującymi klientom pełną funkcjonalność.

Niektóre karty wymagają podwójnego zatwierdzenia przeprowadzonej transakcji. Wówczas, aby zakończyć proces płatności należy wpisać kod PIN na terminalu, a następnie złożyć podpis na otrzymanym wydruku. Takie sytuacje mają miejsce jednak niezwykle rzadko. Banki zdają sobie sprawę z faktu, że wygoda wynikająca z takiego akceptowania operacji jest znikoma. Czasami podwójne potwierdzenie jest wymagane w przypadku, gdy poprzednia metoda weryfikacji z różnych przyczyn się nie powiodła. Wtedy sprzedawca kierujący poleceniami z terminala może poprosić nas o dodatkowe złożenie podpisu. Zazwyczaj jednak ten wymóg jest związany z błędami wynikłymi podczas pracy urządzenia.

Warto podkreślić, że najbezpieczniejszą formą potwierdzania transakcji jest kod PIN. Z tego względu stał się najpopularniejsza formą weryfikacji operacji przeprowadzanych kartami płatniczymi (zarówno w przypadku kart Visa, jak i MasterCard czy Maestro). Konieczność złożenia podpisu na wydruku z terminala, ze względu na to, że jest sposobem mniej bezpiecznym oraz wydłuża czas finalizacji płatności, czyni go mniej komfortowym.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam