Kontroluj wydatki dziecka z pomocą karty przedpłaconej

2013-12-11 15:30:00

Nauczenie dzieci odpowiedzialnego korzystania z pieniędzy jest ważnym zadaniem, przed którym stają rodzice dorastających pociech. W przypadku płatności gotówkowych jest to dość trudne zadanie, jednak z pomocą przychodzą karty przedpłacone, które umożliwiają kontrolowanie wydatków naszych podopiecznych.

Karta przedpłacona to nic innego jak karta płatnicza typu pre-paid, czyli swoista elektroniczna portmonetka. Obecnie można ją uzyskać w większości banków, działających na naszym rynku. Funkcjonuje ona na zasadzie typowej karty płatniczej, którą otrzymujemy do dyspozycji przy założeniu konta osobistego. Za jej pomocą możemy dokonywać płatności bezgotówkowych potwierdzanych PIN-em lub zbliżeniowych, o ile bank przewiduje taką funkcjonalność. Podstawowa różnica między standardową kartą płatniczą a kartą typu pre-paid jest taka, że ta druga nie umożliwia swojemu użytkownikowi korzystania z własnego rachunku bankowego czy bankowości internetowej.

Karta przedpłacona może być wydana osobom posiadającym konto w danym banku. Może być przekazana dowolnej osobie, przechodząc na jej własność. Kartę pre-paid może uzyskać także dziecko po ukończeniu 13 lat, czyli wieku, w którym nabywa się niepełną zdolność do czynności prawnych.

Wręczając podopiecznemu kartę zyskujemy możliwość swobodnego jej doładowywania, co jest dobrą alternatywą dla kieszonkowego, czy gotówki przekazywanej np. na czas wakacyjnego wyjazdu. Dzięki temu dziecko posiada tylko taką kwotę, jaka rzeczywiście jest mu potrzebna, co sprawia, że nie wyda zbyt dużej sumy na zbędne wydatki. Jednocześnie karta przedpłacona sprawia, że w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, generujących konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, rodzic może szybko doładować kartę dziecka, bez konieczności fizycznego przekazywania mu gotówki.

Dodatkową, a może też największą korzyścią związaną z ofiarowaniem dziecku karty przedpłaconej jest możliwość uzyskania wyciągu transakcji przeprowadzonych w danym okresie. Dzięki temu rodzic wie, gdzie i jakie kwoty wydaje dziecko. Kolejnym atutem pre-paidów jest to, że rodzic może doładować rachunek karty wyższą kwotą, jednocześnie ustanawiając limity transakcji, które uchronią dziecko przed wykorzystaniem zbyt szybko całości dostępnych środków.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam