Czy pozabankowe kredyty dla firm są opłacalne?

2013-12-17 23:00:00

Pożyczka pozabankowa stanowi alternatywę dla kredytu bankowego nie tylko w przypadku klientów indywidualnych, ale także firm. Czy zaciągnięcie długu w prywatnej instytucji pożyczkowej jest opłacalne? 

Większość z nas, gdy zamierza pożyczyć większą sumę pieniędzy, swoje pierwsze kroki kieruje do banku. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów towarzyszących uzyskiwaniu wsparcia finansowego w tej instytucji, niż w prywatnych firmach pozabankowych. Banki udzielają kredytów na korzystniejszych warunkach z prostego powodu - posiadają skuteczne narzędzia do szacowania ryzyka kredytowego, dzięki czemu częściej pożyczają pieniądze osobom wypłacalnym. W związku z tym zaciągnięcie kredytu w banku nie zawsze jest możliwe. Przyczyn może być wiele, począwszy od braku historii kredytowej, poprzez złą historię spłat, skończywszy na braku zdolności kredytowej wynikającej z posiadanych aktualnie zobowiązań.

Coraz więcej pożyczamy w instytucjach pozabankowych

Rynek pożyczek pozabankowych stale się rozrasta. Korzystają z nich coraz częściej nie tylko klienci indywidualni, ale także i przedsiębiorcy, zwłaszcza właściciele mikro oraz małych firm, czyli takich, które zatrudniają średnio do 50 pracowników. Odczuwane jeszcze skutki europejskiego kryzysu gospodarczego są przyczyną zaistnienia trudnego okresu dla rozwoju przedsiębiorstw, co przekłada się na ich gorsze wyniki finansowe. Wiele osób prowadzących własne działalności gospodarcze szuka wówczas możliwości finansowania swoich planów dzięki ofertom pożyczek w instytucjach pozabankowych. Przy dobrze oszacowanych dochodach z inwestycji oraz odpowiednio skonstruowanym biznes planie, pożyczanie pieniędzy od prywatnych wierzycieli wcale nie musi być ryzykowne.

Atuty pożyczek pozabankowych dla firm

Jednym z podstawowych atutów kredytów dla firm, oferowanych w prywatnych instytucjach pożyczkowych, zwanych potocznie parabankami, jest krótki czas w jakim możemy otrzymać pieniądze. Firmy pozabankowe wymagają minimalnych formalności, które należy spełnić, by móc uzyskać pieniądze. Dla wielu przedsiębiorców niedługi czas oczekiwania na dofinansowanie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na opłacalność danego zobowiązania. Dotyczy to zwłaszcza funduszy zaciąganych na bieżącą działalność firmy, gdzie liczy się możliwość szybkiego dysponowania otrzymanymi pieniędzmi.

Jak uzyskać pożyczkę pozabankową?

Firmy, które szukają dla siebie kredytów pozabankowych, najczęściej nie są zainteresowane mikropożyczkami, możliwymi do otrzymania za pośrednictwem Internetu. Przedsiębiorcy zwykle szukają nieco większych sum pieniędzy, których spłatę będzie się dało rozłożyć na dłuższy okres. Takie zobowiązania można w łatwiej uzyskać posiadając zabezpieczenie w postaci hipoteki, zastawu czy na podstawie weksli. Jednym z rozwiązań może być także sięgnięcie po pożyczkę prywatną. Pożyczki prywatne, możliwe do uzyskania m.in. poprzez portale internetowe, zajmujące się pośredniczeniem w zawieraniu umów pomiędzy kontrahentami, udzielane są przez osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze, które nie zajmują się stricte działalnością pożyczkową. Dzięki temu możemy wynegocjować niekiedy korzystniejsze warunki spłaty, niż jest to możliwe do uzyskania w bankach czy profesjonalnych firmach pożyczkowych.

Jak widać, możliwości wsparcia finansowego ze strony instytucji pozabankowych jest wiele. Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnej oferty warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" danej propozycji oraz obliczyć jej koszty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam