Kredyt dla firm - jaki bank wybrać?

2014-02-03 19:03:00

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością korzystania z pomocy finansowej, po którą przedsiębiorcy sięgają do banków. W tym miejscu pojawia się pytanie, jaki bank najlepiej wybrać, decydując się na kredyt dla firmy w lutym 2014 r.?

Wiele banków oferuje rozwiązania kredytowe dla firm, pozwalające sfinansować różnego rodzaju inwestycje czy też działalność bieżącą. Postanowiliśmy sprawdzić przy pomocy porównywarki kredytów Comperia.pl, jakie banki oferują najatrakcyjniejsze pożyczki dla przedsiębiorców z przeznaczeniem na działalność bieżącą. W tym celu założyliśmy, że potrzebujemy kwoty 150 tysięcy zł, które będziemy w stanie spłacić w ciągu 36 miesięcy.

Najciekawszą ofertę w lutym 2014 r. proponuje Bank Zachodni WBK, z grupy Santander. Kredyt Biznes Ekspres EBI jest skierowany do firm z sektora MSP, które potrzebują dodatkowego wsparcia pieniężnego na bieżącą działalność. Przy kwocie 150 tysięcy zł minimalna marża banku wynosi 0,25 proc. To daje wysokość miesięcznej raty na poziomie 4535 zł. Co więcej, bank nie wymaga od przedsiębiorcy ubezpieczenia kredytu, a forma zabezpieczenia jest uzgadniana indywidualnie z każdym wnioskodawcą. Dla podanej kwoty kredytu bank zażąda prowizji za rozpatrzenie wniosku w wysokości 0,5 proc. Jednym z głównym warunków, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt w BZ WBK jest co najmniej 12 miesięczny staż firmy na rynku gospodarczym.

Kolejną korzystną propozycję kredytu na działalność bieżącą przedstawia Raiffeisen Polbank. Bank nie pobiera prowizji za rozpatrzenie wniosku, a minimalna marża wynosi 2 proc. Wysokość miesięcznej raty w omawianym przypadku będzie sięgać 4754 zł. Raiffeisen Polbank obniżył też minimalny staż firmy - przedsiębiorca może ubiegać się o kredyt już po 6 miesiącach działalności. Niestety, bank ten wymaga zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci nieruchomości lub depozytu kaucyjnego.

Interesującą propozycję, szczególnie dla nowych firm, ma natomiast bank PKO BP w swoim kredycie obrotowym MSP. Bank ten nie stawia żadnych wymogów względem stażu danego przedsiębiorstwa i przy podanej kwocie kredytu nie wymaga też zabezpieczenia i ubezpieczenia. Minimalna marża banku w tym przypadku to 2,40 proc. Prowizja za rozpatrzenie wniosku wyniesie w tym przypadku 0,1 proc., a prowizja za udzielenie kredytu - 1,5 proc. kwoty pożyczki.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam