Gdzie po kredyt dla nowej firmy?

2013-12-16 15:20:00

Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się nad możliwością uzyskania z banku finansowania, które miało by wesprzeć ich rozwój, wspomóc w planowanych inwestycjach czy usprawnić bieżącą działalność nowej firmy. Gdzie mogą otrzymać taki kredyt oraz jakie stawia on przed nimi wymagania?

Przed zaciągnięciem kredytu na działalność nowo powstałej firmy należy określić cel, na który dane fundusze zostaną przeznaczone. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że przedsiębiorstwa mogą wybierać spośród wielu rodzajów pożyczek dedykowanych klientom o różnych potrzebach. Na wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa najlepszymi mogą okazać się kredyty obrotowe, które pozwalają na uzyskanie środków potrzebnych na spłatę regularnych zobowiązań, takich jak choćby składki do ZUS, czynsz za wynajmowany lokal czy rachunki za zużywany prąd. Kolejną możliwością finansowania tych wydatków jest uzyskanie kredytu w rachunku bieżącym. Ubiegając się o pożyczkę na rozwój firmy (np. zakup sprzętu produkcyjnego), warto skorzystać z kredytu inwestycyjnego, który pozwala na pokrycie kosztów zakupu maszyn, pojazdów, urządzeń i nieruchomości. Ponadto kredyty inwestycyjne finansują zakup materiałów, mających służyć firmie w jej codziennej działalności.

Okres działania firmy a możliwość pozyskania kredytu

Jednym z problemów młodych przedsiębiorców potrzebujących wsparcia finansowego jest ograniczona oferta kredytowa kierowana dla działalności gospodarczych, których okres działania jest krótszy niż rok. Banki niechętnie udzielają pożyczek firmom trudnym do weryfikacji pod względem uzyskiwanych obrotów. Jeśli klient zastanawia się nad tym, gdzie udać się po pieniądze dla nowej firmy, najlepszym rozwiązaniem może okazać się skierowanie pierwszych kroków do banku, w którym firma posiada już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Sprawdzenie wiarygodności klientów korzystających z produktów bankowych w konkretnej instytucji jest mniej złożone, co skraca czas, w którym podejmowana jest decyzja kredytowa, oraz często pozwala na uzyskanie lepszych warunków pożyczki.

Gdzie udać się po kredyt dla nowych firm?

W ostatnich latach coraz więcej banków zaczęło kierować swoje oferty do firm nowych na rynku. Jedną z takich instytucji jest Idea Bank, udzielający w ramach "Kredytu na start" finansowania przedsiębiorstwom, które jeszcze nie mogą pochwalić się dłuższym stażem działalności. Młode firmy mogą liczyć w Idea Banku na uzyskanie do 350 tys. złotych nawet na 10 lat. Dodatkowo bank zapewnia o możliwości wydania decyzji kredytowej już w ciągu kilkudziesięciu godzin od złożenia wniosku.

Również w mBanku firmy debiutujące na rynku mogą uzyskać wsparcie finansowe. Instytucja nie wymaga od swoich klientów minimalnego okresu prowadzenia działalności, a oferta pozwala na uzyskanie do 10 tysięcy złotych pożyczki w ramach limitu w rachunku bieżącym lub rachunku karty kredytowej (lub 20 tys. zł, przy stażu minimum 6 miesięcy oraz korzystaniu od przynajmniej 3 miesięcy z konta firmowego w mBanku). Dodatkowo wniosek o kredytowanie możemy złożyć przez Internet.

Przed podjęciem decyzji o formie kredytowania oraz wyborze instytucji finansowej, do której zechcemy zgłosić się po pożyczkę, warto określić cel spożytkowania uzyskanych w ten sposób pieniędzy oraz porównać oferty dostępne na rynku, korzystając np. z internetowych porównywarek rat.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam