Czy kalkulator rat powie wszystko o koszcie kredytu konsolidacyjnego?

2013-12-30 11:30:00

Przed decyzją o scaleniu kilku pożyczek w jedną staramy się oszacować koszty tego zabiegu oraz obliczyć potencjalną wysokość miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego. Czy pomocne okaże się wówczas skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów internetowych?

Szeroka oferta dostępnych na rynku finansowym pożyczek sprawia, że wybór najlepszego spośród kredytów hipotecznych, gotówkowych czy konsolidacyjnych nie należy do najłatwiejszych. Z pomocą przychodzą nam narzędzia, które pojawiły się w Internecie. Z jednej strony są to porównywarki produktów bankowych, a z drugiej kalkulatory kredytowe, pozwalające sprawdzić dany produkt finansowy, w tym kredyt konsolidacyjny, i wyliczyć miesięczną ratę zobowiązania. Do największych korzyści związanych z wykorzystaniem kalkulatorów kredytowych należy przede wszystkim oszczędność czasu.

Atuty kalkulatorów kredytowych

Dużym plusem kalkulatorów kredytowych jest wspomniana wcześniej możliwość szybkiego sprawdzenia oferty, która zapewni najlepsze warunki przy danym rodzaju finansowania. Za pośrednictwem kalkulatora kredytowego poznamy podstawowe informacje dotyczące konkretnej pożyczki, takie jak wysokość oprocentowania, koszt ubezpieczenia, wartość przygotowania wniosku kredytowego czy warunki narzucane przez bank konsumentowi. Z pomocą kalkulatora rat możemy także wytypować najlepsze dostępne na rynku kredyty konsolidacyjne.

Czego nie powie nam kalkulator kredytowy?

Poza długą listą korzyści kalkulatory kredytowe mają również kilka słabszych cech. Tak jak w przypadku wszystkich ofert przedstawianych przez firmy za pośrednictwem Internetu, propozycje podlegające wyliczeniom kalkulatora kredytowego służą jedynie zapoznaniu się z modelowym produktem banku. Przy podpisywaniu umowy z bankiem, konsumenci mogą spotkać się z różnicami pomiędzy tym, co znajduje się w ofercie wskazanej przez kalkulator rat, a tym, co widnieje w rzeczywistej umowie podpisywanej z doradcą bankowym.

Jak wykorzystać możliwości kalkulatorów kredytowych?

Kalkulator kredytowy okaże się pomocnym narzędziem przy wstępnym selekcjonowaniu ofert. Konsument musi brać jednak pod uwagę to, że często pokazuje on najlepsze propozycje poszczególnych banków w formie orientacyjnej. Kalkulatory kredytowe czasem nie podają szczegółowych informacji dotyczących dodatkowych kosztów związanych ze skorzystaniem z danej oferty, takich jak choćby konieczność założenia konta bankowego (ROR) i opłacania comiesięcznych kosztów jego prowadzenia. Nie informuje nas również o kosztach związanych z wydaniem poszczególnych zaświadczeń (np. o całkowitej spłacie zadłużenia).

Konsolidacja rat kredytowych

Kalkulatory dedykowane kredytom konsolidacyjnym pozwalają wskazać kilka spłacanych kredytów, jak kredyt hipoteczny, gotówkowy, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt samochodowy, limit w ROR. Jak wygląda obliczenie kosztów konsolidacji kredytu w praktyce? W kalkulatorze wpisujemy obecne oprocentowanie pożyczek, ilość miesięcy pozostałych do końca spłaty oraz wysokość regulowanych rat. Po wpisaniu oprocentowania kredytu konsolidacyjnego z oferty wybranego banku i okresu na jaki zaciągamy kredyt konsolidacyjny, kalkulator wskaże wysokość raty po konsolidacji oraz kwotę o jaką zmniejszy się suma miesięcznych zobowiązań.

Zaciągnięcie bądź konsolidacja kredytów to bardzo ważne decyzje, nierzadko przesądzające o stanie naszego budżetu domowego na wiele lat. Oprócz informacji zaczerpniętych za pośrednictwem kalkulatorów kredytowych warto jest dokładnie omówić szczegółowe warunki pożyczki podczas rozmowy z doradcą bankowym.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam