Jak podnieść swoją wiarygodność w oczach banku?

2013-12-12 13:00:00

Starania o kredyt hipoteczny są często drogą przez mękę, która nierzadko kończy się dużym rozczarowaniem i rozwiewa nasze marzenia o nowym domu. Jeśli wiemy, że pożyczka jest jedyną możliwością, by zakupić własne M, warto już wcześniej postarać się o jej uzyskanie. Tylko jak podnieść swoją wiarygodność kredytową w oczach banku?

Wydawać by się mogło, że klient ubiegający się o wsparcie finansowe nie ma wielkiego wpływu na decyzję banku, który, przy ocenie naszej zdolności kredytowej, bierze pod uwagę tylko sobie znane czynniki (w głównej mierze wpływy osoby ubiegającej się o pożyczkę). W rzeczywistości już znacznie wcześniej możemy zacząć budować swoją wiarygodność w oczach banku, dzięki czemu zwiększamy swoje szanse na uzyskanie atrakcyjnych warunków dofinansowania.

Pierwszą kwestią, której przyjrzy się bank podczas rozpatrywania naszego wniosku, będzie historia kredytowa rejestrowana w BIK. Zawiera ona informacje o wszystkich zaciąganych przez nas zobowiązaniach, a także o terminowości ich spłat. Jeżeli posiadamy jakieś zaległości w regulacji podejmowanych zadłużeń, z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że zostaniemy przez bank skreśleni jako potencjalny kredytobiorca. Jeśli jednak wszystkie należności rozliczaliśmy terminowo, nasza wiarygodność rośnie. Co ciekawe, brak historii kredytowej nie będzie naszym atutem, a jedynie ogromnym znakiem zapytania, który sprawi, że bank nie będzie wiedział, czego może się po nas spodziewać.

Kolejna kwestia to karty kredytowe i debet w koncie. Nawet jeśli z nich nie korzystamy, przed złożeniem wniosku lepiej całkowicie zrezygnować z tych usług. Dla kredytodawcy stanowią one bowiem kolejne potencjalne zobowiązania finansowe, których lepiej unikać. Równie ważna będzie spłata wszystkich mniejszych zadłużeń.

Następnym zadaniem, które powinniśmy wykonać, jest zbilansowanie własnych wpływów i wydatków, które pomogą nam zbudować oszczędności. Już po uzyskaniu dofinansowania mogą one chronić nas przed nieprzewidzianymi kosztami lub służyć jako nasz wkład własny. Dla banku będzie to duży atut, który może pozwolić na wynegocjowanie komfortowych warunków spłaty wierzytelności.

Podczas samego składania wniosku mamy możliwość określenia atrakcyjnych dla kredytora parametrów spłaty długu. Równa rata zamiast malejącej i długi okres spłaty zadłużenia oznacza bowiem dla banku wyższe wpływy z odsetek, a dla nas większą szansę na otrzymanie wsparcia finansowego.

Jeśli spełniamy wszystkie wyżej wymienione warunki, warto przeanalizować oferty różnych instytucji, co być może pozwoli nam uzyskać dofinansowanie na zdecydowanie lepszych warunkach niż przypuszczaliśmy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam