Na czym polega pożyczka hipoteczna?

2013-12-09 14:00:00

Pożyczka hipoteczna jest jedną z możliwości finansowania nieruchomości. W stosunku do kredytu gotówkowego czy hipotecznego jest zobowiązaniem znacznie tańszym. Jeśli więc posiadasz własną nieruchomość i potrzebujesz dużej sumy na niespodziewane wydatki, rozważ zaciągnięcie pożyczki hipotecznej.

Należy pamiętać, że pożyczka i kredyt hipoteczny to dwa różne produkty bankowe, błędnie ze sobą utożsamiane przez gros osób. Czym jest pożyczka hipoteczna i na czym polegają podobieństwa oraz różnice między nią a kredytem hipotecznym? Kredyt hipoteczny można zaciągnąć pod nieruchomość, która dopiero ma się stać własnością wnioskodawcy kupującego mieszkanie lub budującego dom za pieniądze pozyskane z banku. Mimo iż kredytobiorca traktuje pozyskaną w ten sposób nieruchomość jak własność, w rzeczywistości może poczuć się jej prawowitym właścicielem dopiero po spłacie wszystkich zobowiązań.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe - także pod hipotekę

Pożyczka hipoteczna jest rodzajem zadłużenia przeznaczonym dla pożyczkobiorców, którzy posiadają już własną nieruchomość (dom, mieszkanie, działka), którą oddają w zastaw na rzecz gotówki (przeznaczanej na dowolny cel). W razie niewypłacalności ze strony pożyczkobiorcy, pożyczkodawca może dochodzić swoich należności poprzez przejęcie praw własności do nieruchomości.

Czy pożyczka hipoteczna jest opłacalna?

Pożyczka hipoteczna może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem że bank zdecyduje się przyznać kredytobiorcy odpowiednio wysoką sumę kredytu (przynajmniej ok 100 tysięcy złotych), pamiętając o tym, że zastaw obejmuje całą nieruchomość. Taki rodzaj zobowiązania jest korzystny ze względu na niskie oprocentowanie - dużo niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, co wynika z ustanowienia satysfakcjonującego bank zabezpieczenia kredytu. Poza tym, okres spłaty pożyczki hipotecznej można wydłużyć nawet do 25 lat, dzięki temu miesięczne zobowiązania kredytobiorcy stają się przystępne, łatwiejsze do terminowej spłaty niż w przypadku innych rodzajów zadłużeń, takich np. kredyt gotówkowy.

Sprawdź też: Pożyczka pod hipotekę mieszkania. Jakich dokumentów zażąda bank?

Ile kosztuje pożyczka hipoteczna?

W skład kosztu pożyczek hipotecznych wchodzi oprocentowanie nominalne (z marżą banku), prowizja za jej udzielenie oraz ubezpieczenie na życie (o ile te dwie opłaty są skredytowane). Oprócz tego należy także doliczyć wydatki związane z ubezpieczeniem pomostowym (do czasu wpisania zmian w księdze wieczystej) i wyceny nieruchomości. Warto również liczyć się z opłatami za wcześniejszą spłatę pożyczki, które niekiedy sięgają aż 3% kwoty pozostającej do spłaty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam