Wybieramy doradcę ds. kredytów hipotecznych

2013-12-12 09:00:00

Rynek finansowy przepełniony jest obecnością wielu różnych firm doradczych, które chętnie pomogą nam wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny. Nie każda z nich jest jednak godna zaufania. Doradca, z którym nawiążemy współpracę powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje. Zobacz, na co warto zwracać uwagę, decydując się na jego usługi.

Bez pomocy profesjonalnego doradcy często trudno samemu wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Na rynku finansów funkcjonuje wiele firm, które mogą pomóc nam wybrać bank, jednak nie każda z ich propozycji jest godna uwagi. Doradca, z którym nawiążemy współpracę powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Ważna jest niezależność

Każdy klient oczekuje od doradcy rzetelności i szczerych podpowiedzi w zakresie poszukiwanego produktu. Dlatego też warto wybrać firmę niezależną. Można wyróżnić dwa rodzaje wspomnianej niezależności – kapitałową oraz produktową. Jeżeli firma nie należy do grupy kapitałowej żadnego banku lub innej firmy finansowej, można powiedzieć, że jest ona niezależna pod względem kapitału. Z kolei firmy doradcze oferujące także własne kredyty są niezależne pod kątem produktów. Nie zawsze jesteśmy w stanie powiedzieć, czy dana firma wykazuje się którąś z niezależności, jednak można to wywnioskować np. po zachowaniu doradcy, który faworyzuje tylko jeden z przedstawianych wariantów.

Zaufać doświadczeniu i profesjonalizmowi

Mając na uwadze tak duże przedsięwzięcie, jakim jest kredyt hipoteczny musimy wręcz wymagać tego, by doradca zachowywał się profesjonalnie. Wiele firm polega na pracownikach, którzy wcześniej nie mieli styczności z finansami, a właściwą wiedzę na ten temat zdobywają już podczas obsługi klientów. Większy bowiem nacisk kładzie się na zdolności sprzedażowe. Z takim systemem pracy mamy do czynienia z reguły w rozbudowanych firmach sieciowych, w których istnieje także duża rotacja, a co za tym idzie pracownicy często nie mogą wykazać się zbyt długim stażem pracy. Brak profesjonalizmu jest łatwiejszy do wykrycia niż wspomniana wcześniej niezależność firmy. Nie powinniśmy podejmować współpracy z osobą, która unika odpowiedzi na nasze pytania i za wszelką cenę próbuje przekonać nas do wybranego przez nią produktu.

Dalsza współpraca

Zaangażowanie, jakim wykazuje się doradca finansowy, jest kolejnym istotnym elementem w wyborze firmy, która pomoże nam wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Doradca, który po złożeniu wniosku nagle zapomina o tym, że miał się z nami skontaktować, nie odpowiada na nasze telefony i nie wykazuje zainteresowania sprawą, jest raczej niezbyt godny naszego zaufania, a także ewentualnej prowizji, którą dzięki nam otrzyma. Jeszcze gorzej, jeśli współpraca kończy się już po przyznaniu klientowi kredytu. Obsługa klienta po otrzymaniu gotówki jest bardzo ważny, jednak firmy doradcze często o tym zapominają.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, z którego będziemy zadowoleni, powinniśmy korzystać z pomocy firm doradczych, które znają się na swojej pracy. Doradca takiej firmy powinien kierować się dobrem klienta, a nie zyskiem z prowizji. Jeśli faktycznie mamy do czynienia z osobą, która prezentuje wymienione cechy, to można mieć pewność, że kierując się jej sugestiami, podejmiemy odpowiednią decyzję.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam