Czy kredyt refinansowy bez BIK jest osiągalny?

2013-12-06 09:15:00

Refinansowanie kredytu to opcja coraz częściej wybierana przez Polaków. Niestety część z nas wciąż wierzy, że taką pomoc można uzyskać bez weryfikacji w BIK. Kredyt refinansowy bez sprawdzania historii naszych spłat w Biurze Informacji Kredytowej w praktyce jest niemożliwy.

Zanim uwierzymy w plotki, że w jakiejś instytucji finansowej możliwy jest do uzyskania kredyt refinansowy bez BIK, powinniśmy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim wyjaśnijmy, czym jest sam kredyt refinansowy. Jest to rodzaj kredytu konsolidacyjnego z tą różnicą, że musi być nim spłacony chociaż jeden kredyt hipoteczny. Dodatkowo pożyczone w ramach refinansowania pieniądze mogą, ale nie muszą posłużyć spłacie innych zadłużeń. Można też niekiedy uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Z takiej sposobności najlepiej więc skorzystać w momencie, kiedy nasz dotychczasowy kredyt na dom lub mieszkanie jest droższy w stosunku do kredytów dostępnych na rynku bankowym obecnie.

Kredyt refinansowy bez BIK w praktyce

Skoro już wiemy, że kredyt refinansowy ma posłużyć do spłaty minimum jednego zadłużenia hipotecznego, to teraz powinniśmy zadać sobie pytanie – czy możliwe jest, aby bank pożyczył tak duże pieniądze komuś, kto nie spłacał dotąd regularnie swoich zobowiązań względem innych instytucji finansowych? Bo z reguły właśnie to jest przyczyną poszukiwania pożyczek bez BIK. Odpowiedź jest prosta – nie. Nawet gdyby dany bank chciał pożyczyć swoje środki finansowe nierzetelnemu klientowi, to już przepisy mu na to nie pozwolą. Klienci, którzy nie spłacali dotąd zadłużeń terminowo nie są brani pod uwagę nawet przy małych pożyczkach gotówkowych na kilkaset lub kilka tysięcy złotych, nie mówiąc już o kwotach potrzebnych na spłatę kredytu hipotecznego.

Pożyczki bez BIK

Wszelkiego rodzaju kredyty, które promowane są jako kredyty bez BIK, to w istocie pożyczki. Jeśli mamy problemy z Biurem Informacji Kredytowej, to jedyną drogą na otrzymanie gotówki z instytucji finansowej, jest skorzystanie właśnie z pożyczki pozabankowej. Pożyczka i kredyt, rozumiane z reguły jako jedno i to samo, różnią się od siebie w znacznym stopniu. W świetle prawa ta pierwsza nie posiada tak wielu obwarowań i jest formą, do której dostęp ma w zasadzie każdy, nawet z niekorzystnymi wpisami w raportach BIK.

Czy warto sięgać po pożyczkę?

Rozglądając się za ofertą pożyczki refinansowej bez BIK z pewnością natrafimy na wiele firm, które zechcą pożyczyć nam niemal każde pieniądze. Niestety skorzystanie właśnie z takich ofert bardzo często kończy się tragicznie. Wysokie oprocentowanie i liczne dodatkowe opłaty mogą sprawić, że za zdobyte w ten sposób pieniądze oddamy kilka razy więcej niż pożyczyliśmy lub nie będziemy w stanie spłacać rat. Doprowadzić to może do o wiele większych problemów niż te, które mamy obecnie. Warto również podkreślić, że przy refinansowaniu i konsolidowaniu kredytów należy reagować w momencie, gdy dopiero zaczniemy mieć problemy z płynnością finansową. Zbyt długie czekanie może okazać się zgubne.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.12.2013).

Ilona Maciejuk