Co zrobić, żeby dostać kredyt gotówkowy bez BIK i KRD?

2014-01-02 20:06:00

Kredyt w banku bez weryfikacji w bazie BIK jest dzisiaj praktycznie niemożliwy. Wszystkie banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe współpracują z tą instytucją w celu sprawdzenia wiarygodności wnioskodawcy ubiegającego się o pożyczkę. Czy istnieje zatem szansa na finansowanie dla kogoś, kto ma na swoim koncie niespłacone kredyty i znajduje się w bazie w Biurze Informacji Kredytowej albo - co gorsza - w Krajowym Rejestrze Długów?

Obecność w bazie KRD przekreśla nasze szanse na kredyt w banku. Oprócz tej instytucji istnieje jednak szereg prywatnych firm trudniących się udzielaniem pożyczek. Większość takich przedsiębiorstw nie analizuje naszej historii kredytowej poprzez wgląd do raportów o kredytobiorcach dostarczanych przez Biuro Informacji Kredytowej z prostego powodu - nie mają do niego dostępu. Nie oznacza to jednak, że instytucje pozabankowe w żaden sposób nas nie weryfikują.

Sprawdź też: Czy BIK można skutecznie wyczyścić?

W przypadku, kiedy mamy na swoim koncie zajęcie komornicze nawet pożyczka w parabanku staje się niemożliwa do osiągnięcia. Zajęcie egzekucyjne całkowicie ogranicza dostęp do jakichkolwiek ofert kredytowych na polskim rynku bankowym.

Kredyty gotówkowe bez BIK i KRD

BIK i KRD to dwie bazy, które służą instytucjom finansowym do analizy wiarygodności klientów ubiegających się o finansowanie. BIK gromadzi dane o historii dotychczasowych spłat produktów kredytowych, jakie posiadał konsument. Rejestruje zarówno rzetelnych, jak i spóźniających się ze spłatą kredytobiorców. KRD to natomiast regularnie aktualizowana baza danych, gromadząca informacje o dłużnikach zalegających z regulacją podjętych zobowiązań finansowych. Osoby negatywnie ocenione w BIK i KRD nie mają żadnych szans na kredyt w banku. Alternatywą będą dla nich wówczas prywatne firmy pożyczkowe.

Uwaga na ceny!

W zamian za kredyt zaufania (brak analizy w BIK) prywatny pożyczkodawca winduje cenę pożyczki. Bywa więc, że wsparcie udzielane przez instytucje pozabankowe jest opatrzone oprocentowaniem rzeczywistym rzędu nawet kilkuset procent. Sytuacja pogarsza się w momencie, kiedy klient chce pozyskać fundusze na spłatę komornika. Wtedy pożyczka staje się jeszcze droższa.

Rozważ konsolidację

Warto zapobiegać piętrzeniu się problemów finansowych, ponieważ każda firma udzielająca pożyczek ma swoje granice tolerancji stopnia zadłużenia wnioskodawcy. W sytuacji kryzysowej możemy wziąć pod rozwagę konsolidację wszystkich zobowiązań celem zmniejszenia raty kredytu. Jeszcze innym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług pożyczek społecznościowych. Jest to stosunkowo nowa forma pożyczania pieniędzy, praktykowana coraz częściej przez konsumentów na całym świecie.

Marzena Kazbieruk