Czy ubezpieczenie do kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

2013-12-19 14:00:00

O ubezpieczeniu obowiązkowym mówimy wtedy, kiedy traktuje o nim określona ustawa lub taki zapis znajduje się w umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez nasz kraj. Oczywistym przykładem takiego ubezpieczenia jest ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jednak żadna ustawa nie nakłada na kredytobiorcę obowiązku wykupienia ubezpieczenia kredytu.

O obowiązkowym ubezpieczeniu kredytu potocznie mówimy wtedy, kiedy takie obostrzenia nakłada na konsumenta bank. Wiele instytucji finansowych stosuje te praktyki celem zabezpieczenia środków, które pożycza kredytobiorcy. Coraz mniej pożyczkodawców oferuje ubezpieczenie jako wariant fakultatywny.

Sprawdź też: Nie chcesz ubezpieczać kredytu? Sprawdź, jak tego uniknąć

Większość z wierzycieli wymaga od nas wykupienia choćby podstawowego ubezpieczenia. Przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim ustawa antylichwiarska, regulująca maksymalny pułap odsetek (czterokrotność stopy lombardowej), oraz kryzys, który odbił się na finansach banków gromkim echem.

Dokąd po ubezpieczenie?

Dynamicznie zmieniająca się gospodarka, w tym rynek finansowy, spowodowały lawinę zabezpieczeń wymaganych przez banki. Jednym z nich jest wyżej wspomniane ubezpieczenie spłaty kredytu. Instytucje finansowe same nie ubezpieczają swoich klientów. Zajmują się tym współpracujące z bankami towarzystwa ubezpieczeniowe. Przykładem może być chociażby PKO BP, który oprócz swojego promocyjnego kredytu "mini ratka" oferuje klientom obniżenie oprocentowania o 2 pp., jeśli pożyczkobiorca wykupi polisę ubezpieczeniową.

Kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia - czy to możliwe?

Na polskim rynku finansowym znajdziemy kilka banków, które pozornie nie wymagają od kredytobiorcy ubezpieczenia. Klient może z reguły w takiej sytuacji wybierać między ubezpieczeniem kredytu a osobą, która poręczy spłatę pożyczki. Jak wiadomo, niełatwo znaleźć żyranta z odpowiednią zdolnością kredytową, toteż większość wnioskodawców decyduje się na ubezpieczenie. Jego zakres jest różny, w zależności od danego banku. W większości przypadków obejmuje zdarzenia losowe, których wynikiem jest trwała niezdolność do pracy bądź jej utrata, poważna choroba i hospitalizacja a nawet śmierć ubezpieczonego.

Pozornie tańszy kredyt

Ubezpieczenie do kredytu z formalnego punktu widzenia nie jest obowiązkowe, jednak wiele banków, po części w trosce o bezpieczeństwo udzielanej wierzytelności, a po części z chęci zwiększenia zysku, nakłada na nas wymóg wykupienia go. Często podpisując polisę ubezpieczeniową, dostajemy od banku pozornie tańszą pożyczkę. Warto wówczas pamiętać o tym, że składka ubezpieczenia potrafi zwiększyć wysokość raty kredytu nawet o 20 proc.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam