Zobacz, jakie formalności czekają Cię przy wniosku o kredyt gotówkowy

2014-02-10 23:27:00

Kredyty gotówkowe to jedna z najczęściej wybieranych form kredytowania. Do podstawowych formalności przy składaniu wniosku należy okazanie zaświadczenia z zakładu pracy lub wyciągu z konta z widocznym wpływem wynagrodzenia.

Do niedawna banki często udzielały kredytów na podstawie oświadczenia o źródle i wysokości dochodów, przy szybkiej weryfikacji telefonicznej. Obecnie odchodzą od tych praktyk i sprawdzają dochody klientów bardziej wnikliwie. Częściowo jest to wymóg stawiany przez Komisję Nadzoru Finansowego, częściowo wynik tego, że umowy zawierane na bazie oświadczenia często nie są spłacane.

Jakie formalności czekają kredytobiorcę?

Jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe, najlepiej udać się do banku szybkiego kontaktu, czyli do tego, który prowadzi już nasze konto osobiste i może szybko zweryfikować regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia. Jeśli faktycznie wypłata trafia na rachunek osobisty od dłuższego czasu, to w oczach banku klient okaże się rzetelny. Oczywiście, może zdarzyć się sytuacja, że sam wyciąg z konta nie wystarczy do tego, by otrzymać kredyt. Równie dobrze bank może poprosić o okazanie zaświadczenia potwierdzającego długość trwania umowy, choć praktyka ta jest rzadko stosowana, jeśli współpraca z instytucją finansową trwa od dłuższego czasu.

Formalności czekające "klienta z ulicy"

Jeżeli kredytobiorca nie chce zaciągać zobowiązania w banku, z którym łączy go rachunek osobisty, chociażby ze względu na wysoką cenę, wówczas niemal na pewno pracownik banku poprosi go o zaświadczenie o zarobkach. Na takim zaświadczeniu pracodawca poda zarówno termin zatrudnienia, jak i wysokość przychodów. Po dostarczeniu do banku takiego dokumentu trzeba będzie otrzymać weryfikację analityka. Taka czynność trwa czasem kilkanaście minut, niekiedy czeka się choćby do dwóch dni.

Dodatkowe dokumenty wymagane przez bank

Udając się do banku po kredyt gotówkowy, należy mieć przy sobie dowód osobisty. Okazanie dowodu tożsamości jest obligatoryjne do tego, by podpisać jakąkolwiek umowę z bankiem. Stosunkowo niedawno ten dokument, w połączeniu z drugim dokumentem ze zdjęciem, dawał możliwość zaciągnięcia kredytu. Obecnie służy wyłącznie do weryfikacji osoby. Jeżeli zainteresowany posiada źródło dochodu i zatrudnienie na okres dłuższy niż przewiduje to harmonogram spłaty kredytu, o który dana osoba wnioskuje, nie powinien mieć problemów z otrzymaniem gotówki.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam