Czy przelewy z karty kredytowej są opłacalne?

2014-01-03 14:31:00

Funkcjonalność kart kredytowych stale wzrasta, a jedną z coraz chętniej wykorzystywanych przez ich użytkowników możliwości jest dokonywanie przelewów z rachunku karty kredytowej na inne konto. Czy to się jednak opłaca?

Oferta dotycząca kart kredytowych jest ogromna i niezwykle zróżnicowana. Mimo iż coraz więcej banków umożliwia dokonywanie przelewów z karty na wybrany przez nas rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to stosują one także cały szereg ograniczeń, które nierzadko znacznie zawężają nasze możliwości przesyłania funduszy w taki sposób. W jednym przypadku, owszem, można przelać pieniądze na dowolne konto, ale innym razem możliwy będzie przelew tylko na nasz rachunek osobisty lub inne, ale tylko te prowadzone przez dany bank. Dla jednych choćby tylko taka możliwość będzie korzystna, dla innych całkowicie zbędna.

Tym, na co trzeba koniecznie uważać decydując się na przelewy z karty kredytowej na inne rachunki bankowe, są opłaty. Najpopularniejsze jest pobieranie prowizji od przeprowadzonej transakcji, czyli sytuacja podobna do tej, która ma miejsce podczas wypłaty środków z bankomatu. W tym przypadku wysokość prowizji może sięgać nawet kilku procent, choć zdarzają się również stawki poniżej 1 proc. Warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenie „nie mniej niż”, jakie często występuje w tabelach opłat i prowizji, obok którego wymieniana jest konkretna kwota, często 5 zł, 7 zł lub 10 zł. Oznacza to, że nawet przelew na niską sumę, choćby 5 zł, przy teoretycznie 0,5 proc. prowizji będzie nas kosztował np. 10 zł.

Druga metoda pobierania opłat za przelewy z karty kredytowej polega na traktowaniu takiej transakcji jako gotówkową. W tym przypadku bank nalicza odsetki od kwoty przelewu, zgodnie z obowiązującą stawką oprocentowania. Co więcej, niektóre z banków stosują jednocześnie obie metody, przez co koszty przelewu drastycznie wzrastają.

Z racji stosowanych opłat za przelew wykonany na kwotę 1000 zł możemy zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu zł. Wszystko to sprawia, że kwestia rentowności wykonywania tego typu operacji wydaje się wątpliwa. Czy aby na pewno? Wykonanie przelewu z karty czasami mimo wszystko jest korzystne, nawet jeśli nie jest darmowe. Doskonałym przykładem jest np. zbliżający się termin spłaty raty kredytu hipotecznego przy opóźniającym się wpływie pensji na nasz rachunek osobisty. Jeśli nie posiadamy wystarczających środków do opłacenia raty, lepszym rozwiązaniem będzie poniesienie kosztów związanych z przelewem z karty, niż narażenie się na zaległości w spłacie kredytu, których konsekwencje mogą okazać się znacznie bardziej dotkliwe dla naszej kieszeni. Dodatkowo fakt opóźnienia w spłacie pożyczki może popsuć naszą historię kredytową. Jeśli jednak przelew z karty nie jest konieczny, z pewnością lepiej zastąpić go standardową formą przesyłania pieniędzy z ROR, jaką jest np. przelew on-line.

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam