Ile kosztuje terminal płatniczy?

2013-12-12 18:40:00

Decyzja dotycząca instalacji terminala płatniczego wymaga rozważenia wielu istotnych czynników z tym związanych. Niezbędne jest określenie korzyści, jakie możemy czerpać ze względu na posiadanie urządzenia, ale także poznanie opłat towarzyszących jego nabyciu oraz utrzymaniu. A ile kosztuje terminal płatniczy?

Terminal płatniczy łączy się licznymi profitami. Należą do nich bez wątpienia aspekty takie, jak ograniczenie ilości przechowywanej w punkcie usługowym lub handlowym gotówki czy zwiększenie wpływów w miejscu, w którym został on zainstalowany. Ponadto, terminal pozwoli nam na zatrzymanie migrujących klientów, jak również przyciągnięcie nowych, pochodzących z miejsc, gdzie płatności dokonywane w ten sposób nie są akceptowane. Z pewnością może nas dziwić fakt, że terminal generuje zwiększenie obrotów w biznesie. Pomimo iż wydaje się nam to mało prawdopodobną zależnością, nie powinno być dla nas zaskoczeniem - jak wykazały sondaże, taki stan rzeczy jest niezwykle częsty. Z czego wynika? Powód jest prosty - klient, który płaci za produkty kartą, ma skłonność do wydawania większych kwot.

Sprawdź też: Wynajmij terminal kart płatniczych na wakacje - za darmo

To, czy zdecydujemy się na terminal płatniczy w dużej mierze zależy od opłacalności finansowej tego zabiegu. Oczywiście wymienione wyżej korzyści są czymś realnym, ale należą do grona wielu czynników branych pod uwagę gdy zastanawiamy się nad nabyciem terminala. Niezwykle ważnym elementem jest sucha kalkulacja. Naszym obowiązkiem jest więc dokonanie bilansu wydatków takich jak koszty telekomunikacyjne, opłaty związane z dzierżawą terminala oraz wartość przeprowadzenia jednej transakcji. Przy okazji warto skupić się na obliczeniu sumarycznych kwot wydanych na przeprowadzanie transakcji w okresie np. jednego miesiąca.

Można stwierdzić, że w trakcie rozważań na temat zakupu terminala płatniczego kluczowe znaczenie ma ostateczny rozrachunek. Liczy się to, czy przy naszym średnim obrocie ustawienie terminala okażą się rozsądne pod względem finansowym. Musimy być świadomi zalet wynikających z dysponowania tym urządzeniem, ale jeżeli kalkulacja kosztów okaże się bezwzględnie negatywna, pozytywne aspekty związane z instalacją urządzenia nie powinny nas przekonywać.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby podjąć decyzję tego typu samodzielnie, powinniśmy zwrócić się po pomoc do specjalistów. Są nimi na przykład przedstawiciele agentów rozliczeniowych. Takie osoby są odpowiedzialne za prowadzenie negocjacji i podpisywanie umów o akceptację kart płatniczych. Ich rady na pewno okażą się dla nas pomocne. Uzbrojeni w przekazaną przez nich wiedzę oraz doświadczenie będziemy mogli łatwiej (i co najważniejsze - szybciej) podjąć decyzję o instalacji terminala płatniczego.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam